Abu Dhabi Open: Αποκλείστηκε από τον τελικό η Μαρία Σάκκαρη

Σάκκαρη

Εχασε από τη Σαμπαλένκα με 2-0

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε τελικά να προκριθεί στα ημιτελικά του Αμπου Ντάμπι, καθώς ηττήθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά από την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-0 (6-3 και 6-2).

Η Σάκκαρη δεν βρήκε λύσεις στο δυνατό σερβίς της αντιπάλου της και να περιορίσει τα αβίαστα λάθη ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και στα δικά της service games, δεχόμενη τέσσερα breaks σε εννιά προσπάθειες της Λευκορωσίδας.

Η 22χρονη Σαμπαλένκα, Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα του ματς και με φουλ επιθετική προσέγγιση, κατάφερε να προηγηθεί με 5-1 games.

Παρά το break της Σάκκαρη στο 7ο game (5-2), η Σαμπαλένκα πήρε το προβάδισμα στα σετ, μετά από 30 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court του Αμπού Ντάμπι.

Στο 2ο σετ, η Λευκορωσίδα συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο της αντιπάλου της και με δύο ακόμη breaks, χωρίς να απειληθεί, σφράγισε την πρόκριση στον τελικό, πετυχαίνοντας παράλληλα την 4η νίκη επί της Ελληνίδας τενίστριας, σε πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Στον τελικό του Αμπού Ντάμπι, η Σαμπαλένκα περιμένει τη νικήτρια του 2ου ημιτελικού ανάμεσα στην Βερόνικα Κουντερμέτοβα και την Μάρτα Κόστιγιουκ.

Παρά την πολύ καλή πορεία της στο τουρνουά, η Σάκκαρη θα παραμείνει στο Νο22 του κόσμου.