Αποθεώθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για τη νίκη του με 2-0 σετ στο Davis Cup

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Γκιγιέν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 4-1

Με το δεξί μπήκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος κατάφερε να φέρει την πρώτη νίκη για την Ελλάδα στη σειρά αγώνων με το Εκουαδόρ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ του Γκιγιέν και γνώρισε την αποθέωση από 12.000 φιλάθλους που βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ.

Ο Στέφανος χρειάστηκε λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί στις συνθήκες του αγώνα και από τα μισά του πρώτου σετ και έπειτα κυριάρχησε απόλυτα κόντρα στον μαχητικό αντίπαλό του.

Το ματς: Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τον Τσιτσιπά που έκανε το γρήγορο break και έπειτα κράτησε το σερβίς του για το 2-0. Το Νο 731 της Παγκόσμιας κατάταξης αντέδρασε και πήρε πίσω το break στο αμέσως επόμενο service game του Έλληνα τενίστα για να φέρει το σετ στα ίσα.

Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το ενδέκατο game όταν ο Τσιτσιπάς έκανε το δεύτερο break του και όπως αποδείχτηκε καθοριστικό. Στη συνέχεια ο Στέφανος κράτησε εύκολα το σερβίς του για να κλείσει το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε βρει πια ρυθμό και τα πράγματα έγιναν σαφέστατα πιο εύκολα για εκείνον. Το Νο3 της Παγκόσμιας κατάταξης με δύο γρήγορα break κατάφερε να προηγηθεί με 4-0.

Ο Γκιγιέν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 4-1. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες απλά κράτησαν το σερβίς τους για να κλείσει το σετ και το ματς με 6-2.

Πηγή: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: EUROKINISSI