Αργυρό μετάλλιο ο Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Ο Ορέστης Ντουσάκης πανηγύρισε την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στη σφυροβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε καλύτερη προσπάθεια στα 77.78μ. στην τρίτη του βολή, που για αρκετή ώρα τον κράτησε στην κορυφή του αγωνίσματος. Ο τέταρτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 κατάφερε να αφήσει εκτός βάθρου αθλητές που πήραν μετάλλιο στο Ταλίν και να δείξει πως είναι θέμα χρόνου για εκείνον να κυνηγήσει ακόμη καλύτερες βολές. Ο αθλητής ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο, σημείωσε 75.69μ. στην δεύτερη προσπάθεια, 77.78μ. στην τρίτη, ήταν άκυρος στις δύο επόμενες βολές του κι έκλεισε τον αγώνα του με 73.54μετρα.

Προκρίθηκε στον τελικό των 800 μέτρων η Δεληγιάννη

Ο Γιαν Ντολεγιαλεκ (Τσεχία) στην πέμπτη του βολή πέτυχε 77.83μ. για να σημειώσει εθνικό ρεκόρ και να περάσει στην κορυφή. Ο Ζαν Μπαπτίστ Μπρισέλ όπως και στο Ταλίν, έτσι και στο Ναϊρόμπι ήταν τρίτος. Στην τέταρτη θέση έμεινε ο νικητής του Ευρωπαϊκού, Νταγουιντ Πιλατ (Πολωνία) με 77,09 μέτρα.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Ζιώγας, που ήταν 6ος με 72.24μ. στην τελευταία του βολή. 69.02μ. 70.44μ., 71.39μ., ήταν άκυρος στην τέταρτη βολή, σημείωσε 70.91μ. στην πέμπτη και με το 72.24μ., κατάφερε να ανέβει από την έβδομη στην έκτη θέση.

Οι επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι έχουν μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς την χρονική περίοδο διεξαγωγής των αγώνων, αλλά και το γεγονός ότι ήδη η κατηγορία είχε μια μεγάλη διοργάνωση τον Ιούλιο, στην οποία είχε γίνει αγωνιστική κορύφωση.

Η Ελλάδα αύξησε σε δύο τα μετάλλια της στη διοργάνωση, αφού είχε προηγηθεί το ασημένιο χθες (19/9) της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό. Πλέον, η Ελλάδα μετρά 14 μετάλλια στην Ιστορία του θεσμού, ενώ ευελπιστεί να κατακτήσει ένα ακόμη μετάλλιο, προκειμένου να πετύχει την καλύτερη συγκομιδή σε μια διοργάνωση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ