ATP Finals: Με Ναδάλ για την πρόκριση στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς

O Στέφανος Τσιτσιπάς παρέμεινε σε τροχιά υπεράστισης του τιτλου του ATP Finals που κατέκτησε το 2019.

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 του Ρώσου Αντρέι Ρούμπλεφ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και θα τα παίξει όλα για όλα με τον Ράφα Ναδάλ την Πέμπτη (19/11) για την πρόκριση στον ημιτελικό του τουρνουά στο Λονδίνο.

Ο νικητής του Τσιτσιπάς-Ναδάλ θα ακολουθήσει τον Ντόμινικ Τιμ, ο οποίος προκρίθηκε και μαθηματικά στα ημιτελικά μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του 34χρονου Ισπανού στην 2η αγωνιστική του Nitto ATP Finals. Οριστικά εκτός έμεινε ο Ρούμπλεφ.

Πάντως, ο Τσιτσιπάς έχει κάθε λόγο να ελπίζει σε νίκη καθώς το έχει ξανακάνει απέναντι στον Ναδάλ όταν τον κέρδισε 2-1 στη Μαδρίτη. Το βράδυ εκείνο της 11ης Μαΐου 2019 ο Έλληνας τενίστας έγινε ο νεότερος στην ιστορία που κατάφερε να «λυγίσει» για πρώτη φορά τον 34χρονο Ισπανό «θρύλο» του αθλήματος σε χωμάτινη επιφάνεια μετά από 2,5 ώρες “μάχης” στο “Μανόλο Σαντάνα”.

Ο Τσιτσιπας είναι άλλωστε ένας από τους ελάχιστους παίκτες που έχουν κατορθώσει να νικήσουν και τους τρεις μεγάλους. Τον Τζόκοβιτς στον Καναδά, τον Φέντερερ στη Μελβούρνη και τον Ναδάλ στη Μαδρίτη.

Τσιτσιπάς-Ρούμπλεφ 2-1 σετ (6-1, 4-6, 7-6): Το θρίλερ είχε χάπι εντ!

Ήξερε ότι ακόμη κι αν έχανε δε θα χανόταν (καθώς είχε προηγηθεί η ήττα του Ναδάλ από τον Τιμ), αλλά ως κάτοχος του περσινού τίτλου δεν ήθελε να ξεκινήσει την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του με δεύτερη σερί ήττα.

Και παρόλο που ο αγώνας του με τον Αντρέι Ρούμπλεφ ξεκίνησε ως περίπατος, αλλά εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βγάζοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα (ειδικά στο τάι μπρέικ) νίκησε τον Ρώσο και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό της Πέμπτης κόντρα στον σπουδαίο Ράφα Ναδάλ…

Εκεί όπου όποιος νικήσει περνάει στα ημιτελικά μαζί με τον Ντομινίκ Τιμ, με τον Αυστριακό να πανηγυρίζει εξίσου με τον Έλληνα καθώς η νίκη του Στέφανου τον έστειλε από σήμερα στους 4.

Ο Τσιτσιπάς έκανε ένα ονειρικό πρώτο σετ, όπου ο Ρούμπλεφ απλά έβλεπε τις μπάλες να.. περνούν και με δύο μπρέικ το κατέκτησε πανεύκολα μέσα σε 19 λεπτά.