Australian Open: Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς – Κυρίαρχος ο Τζόκοβιτς

Τσιτσιπάς

Ο Ελληνας τενίστας ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Σέρβο στον τελικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να αντισταθεί στις διαθέσεις του Νόβακ Τζόκοβιτς καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ στον μεγάλο τελικό του Australian Open και έτσι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει το πρώτο Grand Slam της καριέρας του.

Ο Σέρβος ήταν πιο ψύχραιμος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πρόσθεσε το 22ο τρόπαιο στη συλλογή του, γράφοντας ιστορία καθώς έφτασε τον Ράφα Ναδάλ.

Μετά από έναν συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε διάρκεια δύο ώρες και 59 λεπτά, επικράτησε στον τελικό του Australian Open, του Ελληνα πρωταθλητή με 3-0 σετ: 6-3, 7-6(4), 7-6(5).

Εκτός από το πρώτο Grand Slam -και 10ο (!) στην Μελβούρνη- της χρονιάς, που είναι και το 22ο στην καριέρα του, ο «Νόλε» επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP.

Να υπενθυμίσουμε πως πέρυσι ο Σέρβος δεν συμμετείχε στη διοργάνωση καθώς του απαγορεύτηκε λόγω των περιορισμών της πανδημίας του κορονοϊού και επειδή δεν είχε εμβολιαστεί.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε μία εντυπωσιακή παρουσία στο Australian Open, ξεκινώντας με τον ιδανικότερο τρόπο τα Grand Slam της χρονιάς. Κατάφερε να φτάσει στον πρώτο του τελικό, και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τροπαίου. Πάλεψε όμως στο παιχνίδι και έδειξε πως το μέλλον πραγματικά του ανήκει.

Ο Στέφανος έδειξε την κλάση του, ο Νόβα ήταν ανώτερος

Ο Σέρβος πρωταθλητής, επέβαλε τον ρυθμό του σε όλην την διάρκεια του αγώνα και αφού πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ, κατάφερε ν’ ανταποκριθεί στην «αντίδραση» του Τσιτσιπά στο δεύτερο σετ και να φθάσει τελικά στην νίκη, χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα.

Με εξαίρεση ελάχιστα σημεία στο ματς, ο Ελληνας πρωταθλητής, δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην εμπειρία και στην ανωτερότητα του «Νόλε», ο οποίος από αύριο (30/1) θα βρεθεί ξανά στο Νο 1 του κόσμου.

Ο Τσιτσιπάς κατέθεσε την ψυχή του λύγισε όμως μπροστά την ανωτερότητα του αντιπάλου του. Στάθηκε «ως ίσος προς ίσο» απέναντι στον κορυφαίο τενίστα αυτήν την περίοδο κι έναν εκ των κορυφαίων στην Ιστορία του αθλήματος και απέδειξε πως σύντομα θα έρθει και η σειρά του.

Να σημειώσουμε πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε τη συμπαράσταση των Ελλήνων ομογενών, που δεν σταμάτησαν να τον χειροκροτούν και να τον εμψυχώνουν σε σημείο μάλιστα, που έγινε παρατήρηση ουκ ολίγες φορές.