Australian Open: Στον… δρόμο του Τσιτσιπά για τον τελικό ξανά ο Μεντβέντεφ

Μεντβέντεφ

Την Παρασκευή ο μεγάλος ημιτελικός

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο2) θα είναι τελικά είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο4) στον ημιτελικό του Australian Open που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (28/1).

Ο Ρώσος με επική ανατροπή, βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, κέρδισε τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ (Νο9) με 3-2 (7-6, 6-3, 6-7, 5-7, 4-6) σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε σε τέσσερις ώρες και 42 λεπτά και είναι αυτός που θα βρεθεί στο δρόμο του Έλληνα τενίστα προς τον τελικό.

Όσο για τον ημιτελικό της Παρασκευής, εάν ο αγώνας διεξαχθεί πρώτος τότε αναμένεται να αρχίσει περίπου στις 5.30 τα ξημερώματα, σε αντίθετη περίπτωση θα ακολουθήσει αμέσως μετά με την έναρξή του να υπολογίζεται περίπου στις 10.30.

Ο προημιτελικός ανάμεσα στον Αλιασίμ και τον Μεντβέντεφ ήταν μια πραγματική διαφήμιση του αθλήματος. Ο Καναδός μπήκε στο ματς όντας καλύτερος, με πολλές δυνάμεις και κατάφερε να φέρει τον Ρώσο σε δύσκολη θέση καθώς πήρε τα δύο πρώτα σετ. Ο Μεντβέντεφ όμως έδειξε τον λόγο για τον οποίο βρίσκεται στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης και γύρισε ένα παιχνίδι που λίγοι θα το κατάφερναν επικρατώντας τελικά με 3-2.