Αυλαία στο παγκόσμιο κολύμβησης με τρία μετάλλια

Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο Με μια τριάδα ελληνικών μεταλλίων και ένα εθνικό ρεκόρ, έπεσε στο Μεξικό η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης. Εκεί όπου η Ελλάδα με συνολικό απολογισμό 19 μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά, επτά ασημένια και 10 χάλκινα, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων μεταξύ 54 […]

Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο

Με μια τριάδα ελληνικών μεταλλίων και ένα εθνικό ρεκόρ, έπεσε στο Μεξικό η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης. Εκεί όπου η Ελλάδα με συνολικό απολογισμό 19 μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά, επτά ασημένια και 10 χάλκινα, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων μεταξύ 54 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Το πρώτο του μετάλλιο στην διοργάνωση του Μεξικού πήρε ο Γιάννης Κωστάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε στην τρίτη θέση του πόντιουμ των νικητών στα 150μ. μικτή ατομική SM3 με επίδοση 3:34.29. Στην πρώτη προκριματική σειρά ήταν επίσης τρίτος με 3:38.27.
Στην κατηγορία S1 ανδρών, ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν δεύτερος με 3:18.59, ενώ ο Απόστολος Τσαούσης κατετάγη 3ος με 4:13.83.

Το μοναδικό πανελλήνιο ρεκόρ της τελευταίας ημέρας, σημείωσε ο Γιώργος Σφαλτός και μάλιστα στα προκριματικά των 50μ. ελεύθερο S6. O Έλληνας πρωταθλητής είχε επίδοση 31.45 στην α` σειρά των προκριματικών (κατετάγη 2ος), καταρρίποντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με 31.79 από τις 9 Ιουνίου 2016 στην Γερμανία. Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 31.67 που τον έφερε στην 5η θέση.

Επίσης από ελληνικής πλευράς:
– Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν 8ος στα 50μ. ελεύθερο S9 με 28.05. Η επίδοσή του στα προκριματικά (4ος στην ασειρά) ήταν 27.68.
- Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν 6ος στα 100μ. ύπτιο S2 με 2:16.72. Στα προκριματικά (α
σειρά) κατέλαβε την 3η θέση με 2:22.18.
– Στα 200μ. μικτή ατομική SM6 η Μαρία Τσάκωνα κατετάγη 4η με 3:52.81
– Στη σκυταλοδρομία 4×50μ. ελεύθερο μικτή 20π., η ελληνική ομάδα κατετάγη 4η με 2:46.41.

Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στα -54 κιλά

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου ελληνικού μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται για 6η ημέρα στο Μεξικό. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε την 3η θέση στα -54 κιλά με 170 κιλά στην πρώτη και μοναδική έγκυρη προσπάθεια. Ο Μπακοχρήστος είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες στα 176 και τα 178 κιλά, που ωστόσο δεν το στέρησαν το δικαίωμα να βρεθεί στο βάθρο των νικητών. Να σημειωθεί ότι 170 κιλά σήκωσε και ο τέταρτος της κατάταξης, ο Κινέζος Γιάν Βάνγκ, ωστόσο το μετάλλιο πήρε στον Μπακοχρήστο επειδή ήταν 400 γραμμάρια ελαφρύτερος.

Στα υπερβαρέα ο Κωνσταντίνος Δήμου… άγγιξε το μετάλλιο, όμως η αποτυχημένη τρίτη προσπάθεια του το στέρησε. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε δύο έγκυρες προσπάθειες στα 222 και 229 κιλά, όμως δεν κατάφερε να σηκώσει τα 236 κιλά (το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 230 κιλά από το εφετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα) με αποτέλεσμα να μείνει τέταρτος. Να σημειωθεί ότι την τρίτη θέση στην κατηγορία των +107 κιλών πήρε ο Ιορδανός Ελσεμπλί με 235 κιλά.

Ακόμη ο Αναστάσιος Μπάος ήταν 5ος στο β` γκρουπ των -97 κιλών με 181 κιλά (στην πρώτη προσπάθεια), ενώ είχε δύο άκυρες στα 185 κιλά. Κατέλαβε την 14η θέση στη γενική κατάταξη με την ολοκλήρωση και των τριών γκρουπ.