Beach Handball: Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η “γαλανόλευκη”

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball πανηγύρισε η Εθνική ομάδα των Ανδρών.

Και αυτό γιατι μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε στα πέναλτι της Ισπανίας, πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη και συνεχίζει να ζει το όνειρο.

Η πρώτη περίοδος ήταν απογοητευτική για την Εθνική, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο, όμως, το πάθος… περίσσευε από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Με εξαιρετική άμυνα και γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ισοφάρισε σε 19-19 κι έστειλε το ματς στο «χρυσό γκολ». Εκεί ο Λαδάκης ήταν πολύ ψύχραιμος, σκόραρε και «έστειλε» το ματς στα πέναλτι.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία, οι Ελληνες διεθνείς, απεδείχθησαν ψυχραιμότεροι, επικράτησαν με 9-8 και πήραν την σπουδαία νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Πρόκριση και για τις γυναίκες

Σε υγιεινό… περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τις Ηνωμένες Πολιτείες η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 2-0 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος beach handball.

Η Εθνική Γυναικών ήταν ασταμάτητη… και επικράτησε στην πρώτη περίοδο με 21-18 και στην δεύτερη με 23-14. Μετά την επιτυχία των Ανδρών επί της Ισπανίας, και οι δύο ομάδες μας έχουν προκριθεί στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ