«Χάλκινη» η Αντωνία Σακελλαρίδου στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων

Μεγάλη διάκριση για την 16χρονη στο Μπουένος Αιρες Με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στον μικτό ομαδικό αγώνα της γυμναστικής θα αποχαιρετήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων η Αντωνία Σακελλαρίδου, η οποία έφτασε σε μία ανεπανάληπτη διάκριση στο Μπουένος Άιρες!Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική θεματολογία με το κύρος του Thes.gr Η 16χρονη πρωταθλήτρια του […]

Μεγάλη διάκριση για την 16χρονη στο Μπουένος Αιρες

Με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στον μικτό ομαδικό αγώνα της γυμναστικής θα αποχαιρετήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων η Αντωνία Σακελλαρίδου, η οποία έφτασε σε μία ανεπανάληπτη διάκριση στο Μπουένος Άιρες!

Η 16χρονη πρωταθλήτρια του τραμπολίνο ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, καθώς οι διοργανωτές είχαν την πρωτότυπη ιδέα να χωρίσουν όλους τους αθλητές της γυμναστικής σε 12 μικτές ομάδες, ανεξαρτήτως εθνικότητας, φύλου και επιμέρους αθλήματος (ενόργανη, ρυθμική, τραμπολίνο, ακροβατική).

Καθεμιά από τις μικτές ομάδες πήρε το όνομα μίας προσωπικότητας της γυμναστικής και η κατάταξη προέκυψε σύμφωνα με τα αποτελέσματα των 13 αθλητών – μελών της στους προκριματικούς των διάφορων αγωνισμάτων:

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα «Σιμόν Μπάιλς» με 293 βαθμούς ποινής, με 2η την ομάδα «Μαξ Γουίτλοκ» (349 β. π.) και 3η την ομάδα «Οκσάνα Τσουσοβίτινα» (352 β. π.), στην σύνθεση της οποίας ανήκε η Αντωνία Σακελλαρίδου.

Παράλληλα, η Ελληνίδα εκπρόσωπος της ρυθμικής Ιωάννα Μαγοπούλου βρέθηκε στην 9η θέση του μικτού ομαδικού αγώνα ως μέλος της ομάδας «Νάντια Κομανέτσι» (410 β. π.), ενώ η πρωταθλήτρια της ενόργανης νεανίδων Ελβίρα Κατσάλη ήταν μέλος της ομάδας «Γεβγκένι Μαρτσένκο», που τερμάτισε στη 10η θέση (430 β. π.).

Αγγιξε το όνειρο η Ιωάννα Μαγοπούλου στο Μπουένος Αιρες
Ενα βήμα από μία σπουδαία πρόκριση στον τελικό του σύνθετου ατομικού έφτασε η πρωταθλήτρια της ρυθμικής Ιωάννα Μαγοπούλου, στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του Μπουένος Άιρες, ωστόσο η άτυχη εμφάνιση στο τελευταίο της πρόγραμμα την άφησε εκτός προνομιούχου οκτάδας.

Η 15χρονη αθλήτρια, πρώτη εκπρόσωπος της ελληνικής ρυθμικής γυμναστικής στην ιστορία του θεσμού, κατέλαβε τελικά την πλασματική 14η θέση με 55,700 βαθμούς (στεφάνι: 14,100 β., μπάλα: 15,400 β., κορύνες: 15,450 β., κορδέλα: 10,750 β.), αν και βρέθηκε μόλις 0,100 β. μακριά από το όνειρο έπειτα από το εντυπωσιακό πρόγραμμά της στις κορύνες. Ωστόσο στο τελευταίο όργανο, την κορδέλα, η βαθμολογία της ήταν αρκετά χαμηλή, με συνέπεια να χάσει την πρόκριση για 1,750 β. και επιπλέον να υποχωρήσει αρκετές θέσεις στην κατάταξη.

Οι οκτώ αθλήτριες που προκρίθηκαν στον τελικό του σύνθετου ατομικού της ερχόμενης Τρίτης (16/10) ήταν κατά σειρά οι Ντάρια Τρουμπνίκοβα (Ρωσία, 68,575 β.), Ταλίζα Τορέτι (Ιταλία, 64,750 β.), Χριστίνα Ποχράνιτσνα (Ουκρανία, 62,050 β.), Βαλέρια Σότσκοβα (Ισραήλ, 61,800 β.), Τατιάνα Βολοζάνινα (Βουλγαρία, 60,350 β.), Άινο Γιαμάντα (Ιαπωνία, 59,450 β.), Γιούλια Βοντοπιάνοβα (Αρμενία, 59,350 β.) και Άννα Καμενστσίκοβα (Λευκορωσία, 57,450 β.).

Υπενθυμίζεται ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων «Μπουένος Άιρες 2018» δεν περιλαμβάνουν επιμέρους τελικούς οργάνων στο άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής, παρά μόνο το σύνθετο ατομικό, όπως ακριβώς ισχύει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες ενηλίκων.

Πολύτιμες εμπειρίες για την Ελβίρα Κατσάλη στην Αργεντινή
Η διάκριση δεν ήρθε για την Ελβίρα Κατσάλη στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του Μπουένος Άιρες, ωστόσο η Ελληνίδα εκπρόσωπος της ενόργανης γυμναστικής κέρδισε πλούσιες εμπειρίες, στην πρώτη της συμμετοχή σε μία διοργάνωση παγκόσμιας εμβέλειας.

Η 15χρονη πρωταθλήτρια τερμάτισε στην 32η θέση στο σύνθετο ατομικό νεανίδων με 43,532 βαθμούς (έδαφος: 10,933 β., άλμα: 12,333 β., ασύμμετροι ζυγοί: 10,133 β., δοκός ισορροπίας: 10,133 β.), σ’ έναν προκριματικό που είχε την πρωτοφανή διάρκεια των τεσσάρων ημερών, καθώς περιλάμβανε τη διεξαγωγή ενός οργάνου ανά ημέρα.

Οι 18 καλύτερες αθλήτριες του προκριματικού πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του σύνθετου ατομικού, που θα γίνει την Παρασκευή (12/10), ενώ οι τελικοί οργάνων θα γίνουν το Σάββατο (13/10) και τη Δευτέρα (15/10), με την συμμετοχή των οκτώ κορυφαίων σε κάθε όργανο.