Χάντμπολ: Μεγάλη νίκη επί της Μέταλουργκ Σκοπίων για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ (26-17)

ΠΑΟΚ

Κοντά στην πρόκριση στον 3ο γύρο του EHF European Cup

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 26-17 την Μέταλουργκ Σκοπίων με 26-17 και έβαλε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση του στον 3ο γύρο του EHF European Cup γυναικών.

Αυτή ήταν η 11η επιτυχία εκτός των συνόρων στο 25ο ματς που έχει δώσει το γυναικείο τμήμα του συλλόγου και, πλέον, στη ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (15/10) στα Σκόπια η ελληνική ομάδα κρατά την τύχη στα χέρια της.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τις Τσικνάκη με 8/18 επεμβάσεις (45%) και Μαρία Χατζηπαρασίδου (8 γκολ). Μετά το 5-4 (14’), «έτρεξε» σερί 5-0 για το 10-4 με τη Ριμπέιρο στο 20’, ενώ παρά τη μείωση του σκορ σε 11-7 (ημίχρονο) και 11-8 (31’) από τη Μέταλουργκ, τα κορίτσια αντέδρασαν ψύχραιμα κι έφτασαν γρήγορα τη διαφορά στο +5 (13-8) με τη Χατζηπαρίδου στο 33’, ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 15-10 στο 38’.

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε ξανά στα τρία γκολ (17-14) στο 47’, αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Πελεκίδη «κλείδωσε» τη νίκη με νέο σερί 5-0 για το 22-14 (55’) με δύο γκολ της Ζενέλι κι ένα της Μπουράτο.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +10 (26-16) με τη Χριστοφόρις, ενώ η Πετρέσκα στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 26-17.

Διαιτητές: Αγκακίσι- Αγκακίσι (Αζερμπαϊτζάν), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-1/1

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις 2, Γκρμπάβτσεβιτς 1, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 1, Γκόμες 1, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Ριμπέιρο 3, Σαμολαδά, Μπουράτο 1.

ΜΕΤΑΛΟΥΡΓΚ (Νταμσέφσκα): Τερζίκι, Μαρίντσοφ, Λάμποβιτς, Γκουγκουλιάνοβα 1, Πετρέσκα 1, Τραικόβικ 2, Ιβανόφκα, Τοντόροφ, Γιακιμόφσκα, Βάσεβα, Μπερόβικ, Αρσενιέφσκα 2, Μλαντενόφσκα 3, Καλατζίεφσκα, Μποζινόφσκα 8, Νεστορόφσκα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ