Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη απέναντι στην Ουίλιαμς

US Open: Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Σερίνα Ουίλιαμς.

Η πορεία της Σάκκαρη στο US Open σταμάτησε στην φάση των «16» του τουρνουά, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ από την 38χρονη Αμερικανίδα, η οποία προκρίθηκε στους προημιτελικούς.

Η Σερίνα Ουίλιαμς πήρε το πρώτο σετ με 6-3, η Σάκκαρη ισοφάρισε με 7-6 στο τάι μπρέικ, αλλά στο τρίτο και καθοριστικό σετ κι ενώ η 25χρονη ξεκίνησε με break, η Αμερικανίδα «απάντησε» με δύο break και με 6-3 πήρε τη νίκη και το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Με βάση την εικόνα του αγώνα, η 25χρονη Σάκκαρη έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να νικήσει για 2η φορά μέσα σε διάστημα λιγότερο των δύο εβδομάδων την κορυφαία τενίστρια όλων των εποχών και κάτοχο 23 Grand Slam τίτλων, μετά τον θρίαμβό της στο Western & Southern Open και να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε προημιτελικό Grand Slam.

Η Σάκκαρη είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή της, είχε πάρα πολύ καλό σερβίς και πολύ αξιόπιστο backhand που της έδωσε τις λύσεις σε αρκετές περιπτώσεις, ωστόσο, το forehand απετέλεσε πληγή στο παιχνίδι της και της στοίχισε σε πολλά κρίσιμα σημεία, ενώ σε μερικές περιπτώσεις υπέπεσε σε παιδαριώδη λάθη.