Εγραψε ιστορία στο χάντμπολ η Πυλαία – Κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας (BINTEO)

Πυλαία

Κέρδισε στον τελικό την ΑΕΚ με 21-20

Tο πρώτο κύπελλο Ελλάδας στο χάντμπολ κατέκτησε σήμερα (30/4) η Πυλαία και έζησε μεγάλες στιγμές στο κλειστό της Κοζάνης.

Μετά τη νίκη στον ημιτελικό επί του ΠΑΟΚ, επικράτησε της ΑΕΚ 21-20, η οποία την περσινή χρονιά είχε κατακτήσει το τρεμπλ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία απαρτίζεται από ερασιτέχνες και φοιτητές, πέτυχε έναν άθλο, ο οποίος πανηγυρίστηκε δεόντως από τους νεαρούς παίκτες, αλλά και τους φιλάθλους.

Η Πυλαία έβαλε πίεση στην ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 19ο λεπτό. Τότε, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχιζε να παίρνει διαφορά, η οποία κυμαινόταν στα 2-3 γκολ. Η Πυλαία έπαιζε καταπληκτική άμυνα, είχε σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακά της, ενώ ήταν αποτελεσματική στην επίθεση. Έτσι, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 12-9.

Στο δεύτερο μέρος η Πυλαία μπήκε πάλι δυνατά και αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 14-9. Η ΑΕΚ θέλησε να αντιδράσει για να μειώσει, όμως οι Θεσσαλονικείς άντεξαν στην πίεση και φρόντιζαν να απαντούν. Στο 15ο λεπτό του β’ μέρους μετά από ώρα η Ένωση με δύο γκολ του Καλόμοιρου μείωσε στο 15-17.

Η Πυλαία είχε κολλήσει για αρκετά λεπτά στα 17 γκολ και στο 48′ η ΑΕΚ έχασε πέναλτι με τον Τζηρά και δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ. Οι Θεσσαλονικείς έμειναν και με λιγότερους παίκτες λόγω δύο δίλεπτων αποβολών, ωστόσο διατήρησαν το +2.

Στο 54ο λεπτό η ΑΕΚ μείωσε τελικά στο γκολ με τον Τζήρα, ωστόσο ο Ελευθεριάδης αντέδρασε και ανέβασε ξανά τη διαφορά. Η Πυλαία μέχρι και το τέλος ανταποκρινόταν στην πίεση της ΑΕΚ και απαντούσε στα γκολ της. Η Ένωση μέχρι το φινάλε μείωσε στο γκολ, αλλά η Πυλαία πήρε τη νίκη με 21-20.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 8-10, 9-12 (ημχ), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21