Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν ο Ανδρικόπουλος (ΦΩΤΟ)

Νίκος Ανδρικόπουλος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Κωνσταντινούπολη ασημένιο μετάλλιο τριπλούν

Ο νεαρός πρωταθλητής κατάφερε να κάνει άλμα στα 16.58μ.

Ο Νίκος Ανδρικόπουλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη, χαρίζοντας την πρώτη διάκριση στη χώρα μας

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής δεν ήταν ένα από τα φαβορί του τελικού του τριπλούν, ωστόσο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο πολύ δυνατών αντιπάλων του και να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, πίσω από τον ασυναγώνιστο Πορτογάλο Πιτσάρδο.

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κάνει ένα τρομερό άλμα στα 16.58μ. στην πέμπτη του προσπάθεια, επίδοση που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ και ήταν ικανή να του χαρίσει το ασημένιο μετάλλιο.

Στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Τσιάμης με επίδοση στα 16.39μ., ο οποίος θα μπορούσε να φτάσει πιο ψηλά, αλλά στάθηκε άτυχος με άκυρα άλματα στις λεπτομέρειες.

Πηγή: newsit.gr

Πηγή φωτογραφιών: Eurokinissi