Γράφει ιστορία η Μαρία Σάκκαρη – Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός

Σάκκαρη

Κέρδισε την κάτοχο του τίτλου με 2-0

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια Μάρια Σάκκαρη ήταν εκπληκτική στον προημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) στη μάχη με την Πολωνέζα Ιγκα Σβιότεκ (νούμερο 8 στην κατάταξη) και πήρε την πρόκριση σε τετράδα Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Σάκκαρη,ήταν αλάνθαστη από την αρχή μέχρι και το τέλος αναγκάζοντας σε ήττα την ταλαντούχα 20χρονη κάτοχο του περυσινού τίτλου στο Παρίσι, η οποία μάλιστα μέχρι σήμερα δεν είχε χάσει ούτε σετ στο τουρνουά την τελευταία διετία!

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά λοιπόν που προκρίθηκε πανηγυρικά στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, όπου θα αναμετρηθεί με τον Σάσα Ζβέρεφ, ήρθε η σειρά της απίθανης Σάκκαρη να πάρει το εισιτήριο για τον ημιτελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, η οποία πραγματοποιεί εκπληκτικές εμφανίσεις στο Παρίσι.

Εντυπωσιακή σε όλο το ματς

Η 25χρονη κάνοντας μια εντυπωσιακή ανατροπή στο πρώτο σετ (έσβησε πέντε σετ πόιντ!), αλλά και μια απίστευτη εμφάνιση στο δεύτερο επικράτησε της 17χρονης Αμερικανίδας Κόκο Γκοφ με 2-0 (7-6, 6-3), παίρνοντας επίσης την πρόκριση σε ημιτελικά Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της. Δεδομένου ότι η Κρεϊτσίκοβα είναι επίσης πρωτάρα και σίγουρα όχι καλύτερη τενίστρια από τη Σάκκαρη, το κάποτε άπιαστο όνειρο για συμμετοχή σε έναν τελικό πλέον μοιάζει πιο εφικτό από ποτέ για την κόρη της θρυλικής Ελληνίδας τενίστριας Αγγελικής Κανελλοπούλου.

Η Σβιότεκ άρχισε με αποφασιστικότητα το παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2 κάνοντας νωρίς νωρίς μπρέικ στην Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια όμως απάντησε αμέσως με νέο μπρέικ (1-2) και στη συνέχεια ισοφάρισε (2-2). Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό μέχρι και το όγδοο γκέιμ (4-4) με τις δυο αθλήτριες να διατηρούν το σερβίς τους. Η Σάκκαρη, όμως, κρατούσε το… καλό για το καθοριστικό ένατο γκέιμ, εκεί όπου έκανε το δεύτερο κομβικό μπρέικ επί της Πολωνέζας (5-4). Επειτα από μεγάλη μάχη στο τελευταίο γκέιμ, κι αφού η Σάκκαρη έσβησε ένα μπρέικ πόιντ και η Σβιότεκ ένα σετ πόιντ, η Μαρία τελείωσε εκπληκτικά το σετ με 6-4 μετά από 51 λεπτά.

Η Σάκκαρη άρχισε με… φόρα και με τρομερή αυτοπεποίθηση και το δεύτερο σετ κάνοντας μεμιάς μπρέικ στη Σβιότεκ (1-0), ενώ κράτησε και το σερβίς της στη συνέχεια φτάνοντας στο 2-0 με μεγάλη άνεση. Η Σβιότεκ ένιωσε ενοχλήσεις στον μηρό και πήρε ιατρικό τάιμ άουτ για μερικά λεπτά. Το παιχνίδι άρχισε ξανά με τις δυο τενίστριες να κρατούν το σερβίς τους μέχρι και το 5-4. Η Σάκκαρη σέρβιρε για το ματς και δεν έχασε την ευκαιρία της ζωής της πανηγυρίζοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα της.