Indian Wells: Δεν τα κατάφερε στον τελικό η Σάκκαρη

Σάκκαρη

Ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) από την Ίγκα Σφιόντεκ

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) από την Ίγκα Σφιόντεκ στον τελικό του Indian Wells και έχασε την ευκαιρία για τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρα της, σε WTA 1000.

Η Σάκκαρη “πάλεψε” το πρώτο σετ, αλλά… κατέρρευσε στο δεύτερο και δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική κόντρα στην Πολωνή αντίπαλό της, στις δύσκολες καιρικές συνθήκες της Καλιφόρνιας.

Παρόλα αυτά, πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο τουρνουά και ανέβηκε στη θέση Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, με την Σφιόντεκ να βρίσκεται μετά τη νίκη της στο Νο2 και την Άσλεϊ Μπάρτι στο Νο1.

Ιδανικό το ξεκίνημα

Η Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς βρήκε μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Με τις δύο τενίστριες να αντιμετωπίζουν προβλήματα από τον ήλιο στο σερβίς της, υπήρξαν τρία ακόμη συνεχόμενα μπρέικ, πριν κρατήσει η Σφιόντεκ για πρώτη φορά το δικό της και πάρει το προβάδισμα με 3-2.

Ακολούθησε μάλιστα και νέο της μπρέικ, αλλά η Μαρία “απάντησε” αμέσως με δικό της και στη συνέχεια κράτησε για πρώτη φορά και εκείνη το σερβί της για το 4-4. Η Πολωνή πήρε όμως ξανά το προβάδισμα και με το τέταρτο μπρέικ της στο πιο κρίσιμο σημείο, πήρε το πρώτο σετ με 6-4, κάνοντας το 1-0 στο ματς, παρότι η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια “έσβησε” τρία σετ πόιντ της.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστριες κράτησαν τα πρώτα σερβίς τους για το 2-1 της Σφιόντεκ στο ματς, αλλά αμέσως μετά, η Πολωνή έκανε πρώτη το μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1, για να πάρει ψυχολογία και να κάνει εύκολα και το 4-1. Πήρε έτσι και σημαντικό προβάδισμα νίκης, με την Ελληνίδα τενίστρια να μην καταφέρνει να αντιδράσει στη συνέχεια και να χάνει τελικά το σετ με 6-1 και το ματς με 2-0.