Indian Wells: Στα προημιτελικά με ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Στον τελικό του Rolland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Σε φόρμα ο Ελληνας πρωταθλητής

Στα προημιτελικά του Indian Wells προκρίθηκε ο πρωταθλητής του τένις Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να επικρατήσει του Άλεξ Ντε Μινόρ.

Όπως και στην αναμέτρηση με τον Φάμπιο Φονίνι ο Ελληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ, αλλά τελικά νίκησε με 2-1 (6-7 (3), 7-6 (3), 6-2) έπειτα από 2 ώρες και 44 λεπτά.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break. Ο Ντε Μινόρ πήρε μεγάλο προβάδισμα με 5-0 και το αξιοποίησε κατακτώντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν αυτός που πήρε προβάδισα στο tie break με 4-0 κι έκανε το 1-1. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Ελληνα πρωταθλητή όπου στο τρίτο σετ ήταν εξαιρετικός και το κατέκτησε με 6-2, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Νο36 στον κόσμο).