Κακό ξεκίνημα για τον Τσιτσιπά στο Τορίνο

Τσιτσιπάς

Εχασε από τον Ρούμπλεφ 2-0 σετ (6-4, 6-4)

Την ήττα γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο φετινό του ντεμπούτο στα ATP Finals απέναντι στον Ρώσο νο5 της παγκόσμιας κατάταξης ο οποίος επικράτησε 2-0 σετ και εξαφάνισε τον Έλληνα τενίστα επί μία ώρα και 32 λεπτά αγώνα.

Ο Ρώσος και νο5 στον κόσμο με δυνατό του σημείο το σερβίς του πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, εξαργύρωσε το πρώτο σερβίς του (37/41 πόντους) και κάνοντας από ένα μπρέικ σε κάθε σετ, γέμισε με άγχος τον 23χρονο Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος δεν έφτασε σε κανένα σημείο σε μπρέικ πόιντ.

Αύριο (17/11) στο δεύτερο γύρο του τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να αντιμετωπίσει τον Νορβηγό Κάσπερ Ρούντ και θέλει μόνο νίκη για να τον κρατήσει ζωντανό στη διοργάνωση. Ο Ρούμπλεφ την ίδια μέρα αγωνίζεται κόντρα στον ισόβαθμο του στο τουρνουά, Νόβακ Τζόκοβιτς.