“Καρδιοχτύπησε” αλλά προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς

Με δυναμικό παιχνίδι, αν και με σκαμπανεβάσματα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Ρολάν Γκαρός, επί του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ με 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του φημισμένου Γκραν Σλαμ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και προηγήθηκε 2-0 δεν «καθάρισε» το ματς, με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στον αντίπαλό του να μειώσει και να φτάσει μία ανάσα από το 2-2 στα σετ, κάτι που εάν συνέβαινε σαφώς και θα έφερνε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση το νο4 του κόσμου. Τελικά μετά από 4 ώρες και 8 λεπτά αγώνα έφτασε στη νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Κόλαρ και για 4η σερί σεζόν θα βρεθεί στους «32» του Ρολάν Γκαρός.

Το Σάββατο (28/5), ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον 23χρονο Σουηδό Μίκαελ Ίμερ (Νο95), ο οποίος απέκλεισε νωρίτερα μέσα στην ημέρα, το Νο29 του ταμπλό, Ντάνιελ Έβανς, με 6-3, 3-6, 6-2, 6-3.