Madrid Open: Αποκλείστηκε από τον τελικό η Σάκκαρη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάκκαρη

Γνώρισε την ήττα από την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-0 σετ

Η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Madrid Open σταμάτησε στα ημιτελικά, καθώς γνώρισε την ήττα από την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-0 σετ.

Το Νο2 της Παγκόσμιας κατάταξης επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται φέτος και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Στην αντίπερα όχθη η Μαρία Σάκκαρη είχε αρκετά προβλήματα με το σερβίς της (ειδικά με το δεύτερο), ενώ είχε ιδιαίτερα χαμηλό ποσοστό στα break points κάτι που κοστίζει σε τέτοια ματς.

H εικόνα του αγώνα

Η Σαμπαλένκα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με γρήγορο break κατάφερε να προηγηθεί με 3-0. Η Σάκκαρη όμως, απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έφερε γρήγορα το σετ στα ίσα (3-3).

Η 27χρονη Ελληνίδα είχε δύο ευκαιρίες για να κάνει νέο break, όμως η Σαμπαλένκα κράτησε το σερβίς της στο έβδομο game. Οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το δέκατο game με την Λευκορωσίδα να φτάνει στο δεύτερο break της και να κλείνει το σετ με 6-4.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η Σαμπαλένκα είχε την ευκαιρία να φτάσει ξανά σε γρήγορο break όμως η Σάκκαρη το έσβησε, ενώ το ίδιο έπραξε η αθλήτρια από την Λευκορωσία αμέσως μετά.

Από εκεί και μετά η Αρίνα Σαμπαλένκα κυριάρχησε πλήρως στο κορτ, έκανε δύο break και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-1 εξασφαλίζοντας παράλληλα και την πρόκριση στον τελικό.

Πηγή: sport24.gr