Με ανατροπή πέρασε στις «16» του τουρνουά της Μαδρίτης η Μαρία Σάκκαρη

Σάκκαρη

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Πάουλα Μπαντόσα

Η Ελληνίδα τενίστρια και Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη, Μαρία Σάκκαρη, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ρεμπέκα Μασάροβα, στο τουρνουά της Μαδρίτης.

Κέρδισε την τενίστρια από την Ισπανία με 3-6, 6-3, 6-3 και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει μια άλλη Ισπανίδα, την εξαιρετική Πάουλα Μπαντόσα.

Το ματς είχε πολλά «πάνω-κάτω» τόσο για την Σάκκαρη, όσο και για την αντίπαλό της. Αμφότερες έκαναν πάρα πολλά αβίαστα λάθη (41 η Μασάροβα, 37 η Σάκκαρη), αλλά αυτό που επί της ουσίας μέτρησε για τη νίκη ήταν τα ποσοστά της Μαρίας στο πρώτο σερβίς, όσο και το εκπληκτικό ποσοστό της στο να σώσει τα break points της αντιπάλου της.

Η Μασάροβα είχε 17 ευκαιρίες στο ματς για break, αλλά αξιοποίησε μόνο μία, αυτή στο πρώτο σετ όπου προηγήθηκε με 4-2 και επί της ουσίας εξασφάλισε το 1-0.

Η Σάκκαρη αντέδρασε ωστόσο και βελτιώνοντας αισθητά το σερβίς της (από τα 5 διπλά λάθη στο πρώτο σετ, δεν έκανε κανένα στα άλλα δύο, ενώ είχε 64% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς) έφτασε στη νίκη.

Την Δευτέρα θα βρει στον δρόμο της την Πάουλα Μπαντόσα με την οποία έχει αναμετρηθεί στο παρελθόν άλλες δύο φορές. Η πρώτη ήταν το 2021 στα WTA Finals όπου η Ισπανίδα είχε κερδίσει στην φάση των ομίλων και η δεύτερη πέρυσι στον ημιτελικό του Indian Wells όπου η Σάκκαρη επικράτησε σε 3 σετ.

Πηγή: iefimerida.gr