Πέθανε από κορονοϊό ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης

Σε ηλικία 58 ετών έφυγε από τη ζωή ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης, έπειτα από δίμηνη μάχη με τον κορονοϊό.

Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης ήταν πρωταθλητής στην ιστιοπλοΐα και πέθανε από τον θανατηφόρο ιό, παρότι, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας. Μέχρι πρότινος, μέχρι και τον Οκτώβριο έπαιρνε μέρος σε αγώνες ανοικτής θαλάσσης.

Από παιδί ο Λεωνίδας Πελεκανάκης ξεκίνησε την ιστιοπλοΐα, κάνοντας όπτιμιστ στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Πειραιά και συνέχισε σε άλλες κατηγορίες όπως Finn, Star, Soling ενώ ήταν στους κορυφαίους αθλητές στην ανοικτή θάλασσα με διεθνείς διακρίσεις. Το 1984, πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες μαζί με τον Ηλία Χατζηπαυλή και κατέκτησαν την 6η θέση στην κατηγορία των Star στη διοργάνωση του Λος Άντζελες.