Πόλο: Νίκη γοήτρου για τη “γαλανόλευκη” στο Προολυμπιακό

Με νίκη ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών τις υποχρεώσεις της στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης.

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε 10-4 της εντελώς απογοητευμένης Ιταλίας, κατετάγη τρίτη και θα είναι η πρώτη επιλαχούσα για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο, σε περίπτωση που κάποια από τις 10 συμμετέχουσες δεν δώσει το «παρών» στη διοργάνωση.

Η «γαλανόλευκη» ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα, αιφνιδίασε τις Ιταλίδες και προηγήθηκε 4-0, πριν καν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα, σκοράροντας τρεις φορές από την περιφέρεια και μία με παίκτρια παραπάνω (όπου χθες στο κρίσιμο ματς με την Ολλανδία είχε 0/11).

Σταδιακά οι γηπεδούχες βελτίωσαν την άμυνά τους (ο Πάολο Τζίτσα άλλαξε και τερματοφύλακα, αντικαθιστώντας την Γκορλέρο με τη Σπαράνο) και μείωσαν σχετικά γρήγορα σε 4-2, αλλά η καλή απόδοση της εθνικής στην παίκτρια λιγότερο της επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, η Ξενάκη με ωραίο γκολ από θέση φουνταριστού διέκοψε την ελληνική… ανομβρία και στη συνέχεια, μετά την προσωρινή μείωση του σκορ από την Γκαριμπότι, δύο διαδοχικά τέρματα της Ελευθερίας Πλευρίτου κι ένα της Τσουκαλά ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (8-3).

Η «σετερόζα» κέρδιζε συνεχώς αποβολές, αλλά ήταν τραγική στην παίκτρια παραπάνω (2/14) κι έτσι η εθνική, παρότι έχασε διαδοχικά στην τελευταία περίοδο με τρεις ποινές τις Μυριοκεφαλιτάκη, Ελευθ. Πλευρίτου, Πάτρα και Κότσια, κράτησε εύκολα τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 0-1, 4-1, 2-1

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 4, Τριχά, Ελευθεριάδου 2, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου 1, Πάτρα, Κώτσια, Βασ. Πλευρίτου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου
ΙΤΑΛΙΑ (Πάολο Τζίτσα): Γκορλέρο, Ταμπάνι, Γκαριμπότι 2, Αβένιο, Κεϊρόλο, Αϊέλο, Μαρλέτα, Μπιανκόνι Τζουστίνι, Παλμιέρι, Κιαπίνι 2, Βιακάβα, Σπαράνο

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ