Προκρίθηκε στους «8» του Οπεν της Βαρκελώνης ο Τσιτσιπάς

Τσιτσιπάς

Επικράτησε κατά του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ

Το εισιτήριο για τους “8” στο Όπεν της Βαρκελώνης εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την επικράτηση του κατά του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-1, 6-4, ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου μιας ώρας και 11 λεπτών.

Εκεί, βάσει προγράμματος, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει αργότερα σήμερα τον Κάρλος Αλκαράθ (Νο11 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο5 στο κυρίως ταμπλό), ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Χάουμε Μουνάρ στον ισπανικό «εμφύλιο» για τους «16» με 6-3, 6-3, ύστερα από περίπου 71 λεπτά αγώνα.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-0 έχοντας «σπάσει» δύο φορές το σερβίς του Ντιμιτρόφ και, παρά τις προσπάθειες του αντιπάλου του, έφτασε εύκολα με νέο “break” στο 6-1.

Στο δεύτερο σετ, ο Ντιμιτρόφ «έσπασε» με το… καλημέρα το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 1-0, αλλά ο Τσιτσιπάς «απάντησε» με “break” και ισοφάρισε 1-1. Με νέο “break” ο Βούλγαρος πέρασε μπροστά με 3-2, ωστόσο ο 23χρονος πρωταθλητής «έσπασε» άμεσα το σερβίς του Ντιμιτρόφ και ισοφάρισε 3-3. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους έως το 5-4, όπου ο Τσιτσιπάς με ακόμη ένα “break” πήρε το σετ με 6-4 και τη νίκη-πρόκριση στους «8».

Πηγή: enikos.gr