Ρολάν Γκαρός: “Σίφουνας” ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο κορυφαίος τενίστας της παγκόσμιας κατάταξη Νόβακ Τζόκοβιτς συνεχίζει ασταμάτητος την προέλασή του στο Ρολάν Γκαρός.

Ο Τζόκοβιτς χρειάστηκε μόλις 92 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λιθουανού Ρικάρντας Μπεράνκις στον 3ο γύρο και ολοκλήρωσε το ματς χάνοντας όλα κι όλα έξι γκέιμ (6-1, 6-4, 6-1). Συνολικά, ο «Νόλε» έχει χάσει ως τώρα 23 γκέιμ σε εννέα σετ και δείχνει έτοιμος να διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο του στο παρισινό γκραν σλαμ.

Αντίπαλος του Σέρβου στους «16» θα είναι ο 19χρονος Ιταλός Λορέντσο Μουζέτι, ο οποίος μετά από αγώνα τριών ωρών και επτά λεπτών επικράτησε του συμπατριώτη του Μάρκο Τσεκινάτο με 3-6, 6-4, 6-3, 3-6, 6-3.