Σπουδαίο παιχνίδι, «διαβολικό» φινάλε

Μεγαλειώδη πρόκριση, με γκολ στις καθυστερήσεις Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο πατούσε καλύτερα και έδειχνε η επικρατέστερη ομάδα για να πετύχει πρώτη γκολ καθώς είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Ιαπωνία από την πλευρά της χτύπησε με αντεπιθέσεις, ωστόσο δεν μετουσίωσε σε γκολ τις στιγμές που μπήκε στην περιοχή του Κουρτουά με το ημίχρονο να τελειώνει […]

Μεγαλειώδη πρόκριση, με γκολ στις καθυστερήσεις

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο πατούσε καλύτερα και έδειχνε η επικρατέστερη ομάδα για να πετύχει πρώτη γκολ καθώς είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Ιαπωνία από την πλευρά της χτύπησε με αντεπιθέσεις, ωστόσο δεν μετουσίωσε σε γκολ τις στιγμές που μπήκε στην περιοχή του Κουρτουά με το ημίχρονο να τελειώνει 0-0. Στο δεύτερο 45λεπτο η Ιαπωνία μπήκε με… άγριες διαθέσεις και ένας λάθος υπολογισμός του Βερτόνγκεν ήταν αρκετός για τον Χαραγκούτσι να τρυπώσει στην πλάτης της άμυνας και με διαγώνιο σουτ να κάνει το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 49’ , η μπάλα στρώθηκε στον Αζάρ, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε ανάψει για τα καλά αλλά οι «σαμουράι» ήταν αυτοί που χτύπησαν και πάλι. Στο 52’ ο Καγκάβα κράτησε την μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε στον Ινούι ο οποίος με τρομερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 2-0 για το «αουτσάιντερ» του ζευγαριού. Το Βέλγιο αναγκάστηκε να βγει μπροστά για να πετύχει γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 69’ με τον Βερτόνγκεν να κάνει κεφαλιά-πάσα αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα 2-1.Οι «διάβολοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 74’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αζάρ ταλαιπώρησε την αριστερή πτέρυγα της Ιαπωνίας, έκανε γλυκιά σέντρα στην περιοχή με τον Φελαϊνί να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και με κοντινή κεφαλιά 2-2.

Οι Βέλγοι είχαν ισοφαρίσει αλλά δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία και στο τελευταίο -κυριολεκτικά- λεπτό έκαναν το 3-2, χτυπώντας εκεί ακριβώς που «πληγώθηκαν» από τους Ιάπωνες, δηλαδή στην αντεπίθεση. Οι «κόκκινοι» έκλεψαν την μπάλα βγήκαν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Λουκάκου να αφήνει την μπάλα στον Τσανλί, ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι 3-2.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρλεντ, Βερτόνγκεν, Κομπανί, Μενιέ, Καράσκο (65′ Τσαντλί), Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Μέρτενς (65′ Φελαϊνί), Λουκάκου

Ιαπωνία (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Σότζι, Χαραγκούτσι (81′ Χόντα), Σακάι, Γιοσίντα, Χασέμπε, Σιμπασάκι (81′ Γιαμαγκούτσι), Ναγκατόμο, Καγκάβα, Ινούι, Οσάκο.

Στους «8» το Βέλγιο θα συναντήσει την πανίσχυρη Βραζιλία, με τα ζευγάρια που προκύπτουν να είναι έχουν εξίσου μεγάλο ενδιαφέρον.