Στα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα η Μαρία Σάκκαρη!

Σάκκαρη

Δε βάζει… φρένο η καλύτερη Ελληνίδα τενίστρια

Η εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Ονς Ζαμπέρ και έκλεισε θέση στα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα (Premier)!

Παρότι έχασε το πρώτο σετ και και έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.23) επικράτησε με 3-6, 6-3, 6-1 και πέρασε σε τετράδα WTA διοργάνωσης για ένατη φορά στην καριέρα της.

Το τελευταίο της εμπόδιο πριν τον τελικό θα προκύψει από τον αγώνα ανάμεσα στην Ελίζ Μέρτενς (Νο.21) και τη Βικτόρια Αζαρένκα (Νο.14).

Αποφασισμένη να κλείσει τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, η Μαρία πήρε 11 από τα τελευταία 12 γκέιμ και έφτασε στη σπουδαία νίκη, κόντρα σε μια αντίπαλο που διανύει την καλύτερη σεζόν της ζωής της!

Γιατί αυτή είναι η διαφορά της… τωρινής Μαρίας με τη Μαρία του παρελθόντος: ακόμα και όταν «στραβώνει» ο αγώνας, δεν χάνει πλέον την αυτοπεποίθησή της!

Η 25χρονη τενίστρια δεν ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, όμως ένα κακό sevice game στο 2-3 ήταν αρκετό για να δώσει το μπρέικ και στη συνέχεια το σετ στην 26χρονη Τυνήσια (Νο.31).

Η Ζαμπέρ, μάλιστα, έφτασε ακόμα πιο κοντά στη νίκη όταν σημείωσε μπρέικ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ (0-1) και βρέθηκε μετά μπροστά με 1-3.

Στο σημείο αυτό, ωστόσο, η Μαρία… γύρισε τον διακόπτη και έδειξε σε όλους ότι δεν ήταν αυτή η πραγματική διαφορά μεταξύ των δύο παικτριών.

Με πέντε διαδοχικά γκέιμ έφερε το ματς στα ίσα και με άλλα τέσσερα σερί στο τρίτο σετ πέρασε μπροστά με 4-0 στο τρίτο. Πλέον δεν υπήρχε… γυρισμός και το μόνο που κατάφερε η Ζαμπέρ ήταν να πάρει το γκέιμ… της τιμής!

Η Σάκκαρη καθάρισε τον αγώνα σε 1 ώρα και 38 λεπτά και δεν έχει λόγο να αμφιβάλλει κανείς ότι μπορεί να χτυπήσει αυτόν τον τίτλο!

Είναι η δεύτερη φορά που περνάει στα ημιτελικά indoor διοργάνωσης, αφού τα είχε καταφέρει και στις αρχές της σεζόν στην Αγία Πετρούπολη. Αυτές είναι και οι δύο φετινές συμμετοχές της σε τετράδα.

Το επόμενο εμπόδιο θα είναι σαφώς υψηλότερο, αλλά το έχουμε ξαναπεί: η Μαρία πλέον δεν «κολλάει» απέναντι σε μεγάλα ονόματα…

Πηγή: SDNA.gr