Στα προημιτελικά του Madrid Open η Μαρία Σάκκαρη

Στα προημιτελικά του 1000αριού τουρνουά της Μαδρίτης προκρίθηκε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη (Νο9).

Στην Caja Magica, η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε με 2-0 την Πάολα Μπαντόσα (6-4, 6-4) (Νο42) δείχνοντας την συγκέντρωσή της, κατά τη διάρκεια του αγώνα και αξιοποιώντας τα αδύναμα σημεία της Ισπανίδας.

Στα προημιτελικά, η Μαρία Σάκκαρη θα βρει απέναντί της την Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου (Νο35 της κατάταξης), η οποία απέκλεισε την Σαμσόνοβα (Νο18), νωρίτερα με 2-0 σετ.

Η εικόνα του αγώνα

Οι δύο αθλήτριες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι και το 3-3 και καμία δεν μπορούσε στα πρώτα games να ξεχωρίσει. Τελικά, τα κατάφερε η Σάκκαρη, η οποία στο έβδομο game επιβλήθηκε χωρίς να χάσει πόντο. Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια διατήρησε την συγκέντρωσή της και έτσι πανηγύρισε το πρώτο σετ με 6-4.

Μάλιστα, ξεκίνησε με φόρα και το δεύτερο σετ και έκανε το break στο πρώτο game απέναντι στην αντίπαλό της. Η Μπαντόσα προσπάθησε να πάρει πίσω το προβάδισμα της Σάκκαρη, χωρίς αποτέλεσμα. Η Μαρία, σε καμία περίπτωση, δεν έχασε την συγκέντρωσή της και παρέμενε σταθερά μπροστά.

Η Σάκκαρη είχε το βλέμμα της “καρφωμένο” στη νίκη, δεν άφησε την Ισπανίδα να ξαναμπεί πιο δυνατά στον αγώνα και έτσι έκλεισε το δεύτερο σετ με 6-4. Η Μαρία εκτός από την σταθερότητα και την ψυχραιμία της, είχε και πέντε άσους.

Στη Μαδρίτη παίζει πολύ καλό τένις, δείχνει πως βρίσκεται σε καλή φόρμα και τώρα συγκεντρώνεται για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πηγή: sport24.gr