Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς έχασαν στη Μασσαλία

Αρκετά καλή εμφάνιση για τους αδελφούς Τσιτσιπά στον 1ο γύρο του διπλού στο τουρνουά της Μασσαλίας, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη.

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν το πολύ δυνατό ζευγάρι των Γερμανών Κέβιν Κράβιτς και Αντρέας Μίες που είναι το Νο1 του ταμπλό.

Τα δύο αδέλφια έχασαν το πρώτο σετ από τους κατόχους του τίτλου (διπλό) του Ρολάν Γκαρός με 6-4.

Κατάφεραν να απαντήσουν κερδίζοντας το δεύτερο 7-6 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι και με 10-6 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στο δεύτερο γύρο.

Αύριο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκινά στο απλό όπου θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο γύρο τον 21χρονο Σουηδό Μίκαελ Γιμέρ (Νο75) για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς επικρατήσει θα κληθεί στον τρίτο γύρο να παίξει κόντρα στο νικητή της αναμέτρησης Χουρκάς – Ποσπισίλ.

Παρέμεινε 6ος στην κατάταξη

Μπορεί στα τελευταία όπεν ο Στέφανος Τσιτσιπάς να μην τα πήγε καλά, όμως δεν απειλείται από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ για την 6η θέση στην παγκόσμια κατάταξη στο τένις.

Στους ανανεωμένους πίνακες της ΑΤΡ, ο Έλληνας πρωταθλητής , Στέφανος Τσιτσιπάς , βρίσκεται με 4.745 πόντους στο Νο6 του κόσμου.

Καμία αλλαγή δεν έγινε αυτή την εβδομάδα στο Top10.

Ο πρωταθλητής στο Ρότερνταμ Γκαέλ Μονφίς κράτησε τη θέση του χάρη στην υπεράσπιση του τίτλου του.

Από μια θέση κέρδισαν οι Σβάρτζμαν, Ρούμπλεφ και Σαποβάλοφ, που βρίσκονται πλέον στο Νο.13, το Νο.14 και το Νο.15 αντίστοιχα.

Παράλληλα, ο Στάνισλας Βαβρίνκα έχασε τρεις θέσεις, πέφτοντας στο Νο.16.

Στο Νο.18 αναρριχήθηκε ο Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ, με τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα να επιστρέφει στο Top30 και πιο συγκεκριμένα στο Νο.27.

Ο πρωταθλητής στο Μπουένος Άιρες, Κάσπερ Ρουντ, κέρδισε 11 θέσεις και ανέβηκε στο Νο.34 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ενώ ο θριαμβευτής της Νέας Υόρκης, Κάιλ Έντμουντ, να επιστρέφει μετά από αρκετό καιρό στο Top50 (Νο.45).

Πηγή: sportsfeed.gr