Τσιτσιπάς -Τόμπσον 1-2: Ηττα και αποκλεισμός μετά τη συμμετοχή του στο Indian Wells

Τσιτσιπάς

Δεν τα κατάφερε ο Έλληνας τενίστας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε πρόωρα τη συμμετοχή του στο Indian Wells, καθώς ηττήθηκε από τον Τζόρνταν Τόμπσον με 7-6(0), 4-6, 7-6(5) και αποκλείστηκε στο β’ γύρο.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε οριακά στο tie break του 3ου σετ, ο Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε εκτός ρυθμού, επηρεασμένος και από το πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο, αποχαιρετώντας το Masters της Καλιφόρνια πολύ γρήγορα.

Ο Τόμπσον, Νο.87 στην παγκόσμια κατάταξη, έφθασε στην πρώτη νίκη καριέρας απέναντι στον 24χρονο Έλληνα, έχοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στο tie break του 3ου σετ.

Άνευρος Τσιτσιπάς στο 1ο σετ

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν σαν να μην παρουσιάστηκε στο κορτ. Φανερά εκτός ρυθμού ο Τσιτσιπάς με πολύ κόπο κράτησε το σερβίς του και παρότι είχε συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το σετ να πάει στο tie break, δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του.

Ο Τζόρνταν Τόμπσον ήταν εντυπωσιακός στα service games. Τα τέσσερα από τα έξι ήταν love games, ενώ συνολικά ο Αυστραλός έχασε μόλις δύο πόντους σε αυτά.

Ο Τσιτσιπάς κινδύνευσε να δεχθεί τέσσερις φορές break, στο 3ο game, δύο στο 9ο και άλλη μια στο 11ο, όμως είχε τις απαντήσεις. Όμως στο tie break ήταν απογοητευτικός, δεν κατέκτησε πόντο, με τον Τόμπσον να φθάνει στο 7-6(0), έχοντας 20 winners και πέντε αβίαστα λάθη και ο Τσιτσιπάς αντίστοιχα 11 winners και 14 αβίαστα λάθη.

Βελτίωσε το σερβίς και ισοφάρισε

Ο Τσιτσιπάς βρήκε break στο ξεκίνημα του 2ου σετ και αυτό ήταν το πρώτο μήνυμα ανάκαμψης. Παρότι ο Τόμπσoν απάντησε με το δικό του επίσης πρώτο break, ο Τσιτσιπάς απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 2-1.

Προοδευτικά ο Τσιτσιπάς άρχισε να βελτιώνει τα ποσοστά του στο σερβίς, με love game προηγήθηκε 4-2 και 5-3 και χωρίς να κινδυνεύσει το σερβίς του έφθασε στο 6-4 σε 43 λεπτά, έχοντας σε αυτό το σετ τους 14 winners.

«Πέταξε» τις ευκαιρίες στο 3ο σετ

Το 3ο σετ εξελίχθηκε όπως το 1ο, αλλά από την ανάποδη. Ο Τσιτσιπάς έχοντας ανεβάσει το ποσοστό του στο 1ο σερβίς, κατακτώντας τους 25 από τους 32 πόντους, κρατούσε με άνεση το σερβίς του.

Όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις έστω και λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, ώστε να πετύχει το break. Όπως στο 30-40 στο 1ο game, με τον Τόμπον να φθάνει στο 1-0. Ή στο 0-30 στο 3o game, με τον Αυστραλό, να έχει τις λύσεις για το 2-1.

Με love game ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε 3-3, ο Τόμπσον με δύο σερί άσους έκλεισε το 7ο game (4-3) και με δεύτερο love game τον Τσιτσιπά να κάνει το 4-4.

Νέο προβάδισμα για τον Τσιτσιπά με 0-30 στο 9ο game, με τον Αυστραλό να βγαίνει ξανά από τη δύσκολη θέση για 5-4.

Και έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι το tie break ήρθε φυσιλογικά: Ο Τσιτσιπάς άρχισε με μίνι break, πήγε στο 2-0, αλλά ο Τόμπσον προσπέρασε 3-2.

Ο Τσιτσιπάς με δύο σερί πόντους πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 4-3, όμως άρχισε και τα λάθη, ο Τόμπσον πήγε στο 5-4, με το λάθος του Τσιτσιπά έκανε το 6-5 και το άστοχο διαγώνιο φόρχαντ από τον Έλληνα παίκτη, «σφράγισε» τη νίκη για τον Αυστραλό, έπειτα από αγώνα δύο ωρών και 36 λεπτών.

Πηγή:gazzetta.gr