«Τοίχος» Σούμπασιτς τους έδωσε την πρόκριση

Η Κροατία στα προημιτελικά στο «ρεσιτάλ» τερματοφυλάκων Επικό παιχνίδι και το βραδινό με την Κροατία να παίρνει το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το παιχνίδι να κρίνεται στα πέναλτι 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και τα πέναλτι). Μεγάλο παιχνίδι από τους δύο τερματοφύλακες αλλά ο Σούμπασιτς με 3 επεμβάσεις χάρισε την πρόκριση […]

Η Κροατία στα προημιτελικά στο «ρεσιτάλ» τερματοφυλάκων

Επικό παιχνίδι και το βραδινό με την Κροατία να παίρνει το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το παιχνίδι να κρίνεται στα πέναλτι 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και τα πέναλτι). Μεγάλο παιχνίδι από τους δύο τερματοφύλακες αλλά ο Σούμπασιτς με 3 επεμβάσεις χάρισε την πρόκριση στην Κροατία.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού η Δανία προηγήθηκε με το πλασέ του Γιόργκενσεν να καταλήγει στα δίχτυα του Σούμπασιτς ο οποίος είχε κακή αντίδραση. Ενάμιση λεπτό αργότερα ο Μάντζουκιτς ισοφάρισε σε  1-1 με κοντινό σουτ, βάζοντας εκ νέου την Κροατία στο παιχνίδι. Το ημίχρονο κύλισε χωρίς άλλο γκολ, ωστόσο δημιουργήθηκαν φάσεις στις δύο περιοχές.

Οι Σκανδιναβοί είχαν την υπεροχή στα πρώτα 15’ του δεύτερου ημιχρόνου, όμως είχαν κακές επιλογές στην τελική πάσα  και κατ’ επέκταση στην εκτέλεση των ευκαιριών που δημιούργησαν. Από το 75΄ και έπειτα οι Κροάτες βγήκαν από τα καρέ τους και πίεσαν ψηλά αλλά το σκορ έμεινε όπως και στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας στο 1-1, με αποτέλεσμα την δεύτερη παράταση της ημέρας.

Στο 115’ πραγματοποιήθηκε η στιγμή της βραδιάς. Ο Ρέμπιτς έφυγε μόνος του, πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά ο Γιόργκενσεν έκανε τάκλιν με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Μόντριτς πήρε φόρα, αλλά ο Σμάιχελ έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Έτσι ένα ακόμα εισιτήριο για τους «8» θα κρινόταν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.