Εγραψε ιστορία ο Αλέξανδρος Γκιννής: “Ασημένιος” στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (ΒΙΝΤΕΟ)

Αλέξανδρος Γκιννής Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκι

Ο μόνος Ελληνας που έχει κερδίσει μετάλλιο στο αγώνισμα

Δευτεραθλητής κόσμου αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ιωάννης Γκιννής, ο οποίος κατέκτησε την δεύτερη θέση στο σλάλομ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αλπικού σκι στο Σουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έγραψε ιστορία για το άθλημα στη χώρα μας καθώς είναι ο πρώτος Ελληνας που κατακτά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και δη σε χειμερινό άθλημα.

Στις 4 Φεβρουαρίου ο Αλέξανδρος Γκιννής είχε καταφέρει να χαρίσει στη χώρα μας το πρώτο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο αλπικού σκι.

«Θέλω να γίνω για το σκι ότι ο Τσιτσιπάς για το τένις», είχε δηλώσει σε τηλεοπτική του συνέντευξη ο Αλέξανδρος ο οποίος σήμερα έγραψε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία των ελληνικών χειμερινών αθλημάτων.

Ο 28χρονος πρωταθλητής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αλπικού σκι που διεξάγεται στην πόλη Κουρσεβέλ της Γαλλίας τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από τον Χένρικ Κριστόφερσεν.

Ο Νορβηγός ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:39.50, ο Γκιννής ακολούθησε σε 1:40.10 και τρίτος ήταν ο Ιταλός Άλεξ Βινάτζερ σε 1:40.28.

Ο Γκιννής που υπήρξε μέλος της ομάδας των ΗΠΑ μέχρι το 2018 (έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και έφυγε όταν ήταν 12 ετών) κέρδισε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε Ολυμπιακό χειμερινό άθλημα / αγώνισμα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού!

Τα συγχαρητήρια του πρωθυπουργού

Μετά την ιστορική επιτυχία του Ελληνα σκιέρ, ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης τον συνεχάρη μέσω του λογαριασμού του στο twitter όπου έγραψε:

«Ο Αλέξανδρος Γκιννής έγραψε ιστορία! Ο πρώτος Έλληνας που ανεβαίνει στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλπικού Σκι, κατέκτησε το ασημένιο στην τεχνική κατάβαση, κέρδισε τον θαυμασμό όλων, και μας γέμισε υπερηφάνεια. Μπράβο Αλέξανδρε».