Βόλεϊ: Ο Φίλιππος Βέροιας απέκλεισε τον ΠΑΟΚ από τον τελικό του Λιγκ Καπ

Φίλιππος Βέροιας

Κέρδισε με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που θα διεξαχθεί την Κυριακή (18/4).

Μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα της Βέροιας στην πρώτη της εμφάνιση στη διοργάνωση.

Ο αντίπαλος θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου που διεξάγεται σήμερα στις 20:00.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήρε το προβάδισμα με 7-4 και 11-9, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (11-11). Η ομάδα της Βέροιας ανέβασε ρυθμούς, παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων (23-19) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ (25-19).

Ο Φίλιππος ήταν σταθερά μπροστά και στο δεύτερο σετ (8-5, 12-9), ενώ έφτασε και στο +4 (14-10), με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν, να πλησιάζουν στον πόντο (18-17) και να φέρνουν το ματς στα ίσα (20-20). Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (23-21) και πήραν το δεύτερο σετ με 25-23.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και στην αρχή του τρίτου σετ έφτασε να προηγείται με 5 πόντους (5-10). Η ομάδα της Βέροιας δεν παράτησε το σετ, ισοφάρισε (15-15) και παρότι οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει διαφορά 4 πόντων (19-23), ο Φίλιππος έφερε το ματς στα ίσα (23-23). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 23-25 και μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, με την ομάδα του Ματιάσεβιτς να παίρνει προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Ο Φίλιππος αντέδρασε και πέρασε μπροστά (17-15), ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή (22-23) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23 και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23

Πηγή φωτογραφίας: Motionteam