Μπότσια: Διπλός ελληνικός θρίαμβος στο Ζάγκρεμπ

Δύο φορές πανηγύρισε το ελληνικό μπότσια στο World Boccia Intercontinental Challenger που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ.

Στην πρώτη διεθνή διοργάνωση του 2022, η Χρυσή Μόρφη Μέτζου κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία BC4 γυναικών, ενώ στο πόντιουμ των νικητών ανέβηκε και ο Νικόλαος Μπουλούκος στην BC1 ανδρών (δεύτερος).

Η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στον τελικό ηττήθηκε 5-1 από την Σάμπο (Ουγγαρία), κατέκτησε ωστόσο το ασημένιο μετάλλιο που αποτελεί και την κορυφαία -έως τώρα- αθλητική στιγμή στην καριέρα της, μαζί με τη συμμετοχή της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016. Να θυμίσουμε ότι η Μέτζου (σ.σ. πρώτη στη φάση των ομίλων με δύο νίκες) έφτασε στον τελικό μετά τη νίκη με 10-0 επί της Αράμπασιτς από την Κροατία.

Τρεις νίκες, σε τέσσερις αγώνες, στον όμιλο που σχηματίστηκε στην κατηγορία BC1 ανδρών, ήταν αρκετές ώστε ο Νικόλαος Μπουλούκος να πανηγυρίσει την κατάκτηση της 2ης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου. Ο Μπουλούκος, ο οποίος έχασε την πρώτη θέση από τον Τσέχο Σάιντακ (σ.σ. λόγω της ήττας με 3-2), στον αγώνα του 5ου γύρου, νίκησε 8-1 τον Γιαρεμένκο από το Ισραήλ.