Απιαστος ο Αντετοκούνμπο – Ηττα για τους Μπακς

Οι Μπρούκλιν Νετς ξεκίνησαν με το δεξί τα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας και έκαναν το 1-0 κόντρα στους Μπακς του φοβερού και τρομερού Γιάννη Αντετοκούνμπο, επικρατώντας με 115-107.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το γεγονός πως ο Τζέιμς Χάρντεν τέθηκε, από πολύ νωρίς, νοκ άουτ, λόγω τραυματισμού, και με το δίδυμο Ντουράντ-Ιρβινγκ να κυριαρχεί, νίκησαν τα ελάφια, ανοίγοντας το σκορ στην ημιτελική σειρά της Ανατολής, σε ένα ματς που πήγε στράφι η εμφάνιση του Greek Freak.

Μετά από 43 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι, οι Νετς είδαν τον Χάρντεν να αποχωρεί τραυματίας, με τους Μπακς να παίρνουν διαφορά εννέα πόντων, 11-20, στο πέμπτο λεπτό. Οι Νετς ισορρόπησαν με το πρώτο 12λεπτο να λήγει με τον Αντετοκούνμπο να έχει 10 πόντους και τους Μπακς να προηγούνται 30-32, παρά τα 2/12 τρίποντα. Στη δεύτερη περίοδο, ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να κάνει… πάρτι, όμως στη λήξη του ημιχρόνου, οι Νετς προηγούνταν 63-61, έχοντας 7/21 τρίποντα.

Στη τρίτη περίοδο, οι Μπακς δεν κατάφεραν να διατηρήσουν κοντά τη διαφορά, παρά τον Γιάννη, και οι Νετς με τρίποντο και βολές του Ντουράντ, προηγήθηκαν με 98-84. Η κακή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση δεν επέτρεψε στους Μπακς να κυνηγήσουν την ανατροπή, στην τελευταία περίοδο, παρά την προσπάθεια του Αντετοκούνμπο, που πάλευε μόνος του.

Πρώτος σκόρερ των Νετς ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, που σημείωσε 29 πόντους, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να προσθέτει 25 πόντους. Από την άλλη ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 34 πόντους (14/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα), έχοντας, επίσης, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη σε 35:15.

Μοναδικός συμπαραστάτης του ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ, καθώς ο Κρις Μίντλετον εκνευρίστηκε από την αστοχία του (13 πόντοι, 6/18 δίποντα, 0/5 τρίποντα) και ο Τζρου Χόλιντεϊ δεν βρήκε ισορροπία, σε άμυνα και επίθεση, σημειώνοντας 17 πόντους (5/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/3 βολές). Επόμενο παιχνίδι, ξανά στο Μπρούκλιν, τα ξημερώματα της Τριτης.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 63-61, 98-84, 115-107