Μπακς – Καβαλίερς 112-104: Ο Αντετοκούνμπο γιόρτασε τα 27α γενέθλια του με 27 πόντους σε 27 λεπτά

Αντετοκούνμπο

Οποτε οι Μπακς αγωνίζονται την ημέρα που σβήνει κεράκια, είναι αήττητοι

Ο πρωταθλητής του ΝΒΑ Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε, μετά από απουσία δύο αγώνων και οι Μιλγουόκι Μπακς (16-9) γιόρτασαν τα 27α γενέθλια του Greek Freak με νίκη επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς (13-12) με 112-104.

Φουλ του 27! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γιόρτασε τα 27α γενέθλιά του στο παρκέ, έχοντας 27 πόντους (και 12 ριμπάουντ) σε 27 λεπτά συμμετοχής, στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς (112-104).

Ο Greek Freak βρέθηκε και πάλι στη σύνθεση των πρωταθλητών, διατηρώντας τη φετινή… παράδοση που θέλει τους Μπακς νικητές (11-0) όταν ο ίδιος αγωνίζεται μαζί με τους Τζρου Χόλιντεϊ (20π., 8 ασίστ) και Κρις Μίντλετον (21π., 8 ασίστ).

Οι Big-3 του Μιλγουόκι απέδειξαν τι μπορούν να κάνουν όταν μπορούν να συγχρονιστούν, μετρώντας και στους 24 πόντους των Μπακς στην τελευταία περίοδο! Και όχι μόνο. Οι πρωταθλητές έδωσαν 4 ασιστ στο ίδιο διάστημα, όλες από τα χέρια τους.

Και κάτι ακόμα. Αφορά τα γενέθλια του Giannis: Όποτε οι Μπακς αγωνίζονται την ημέρα που σβήνει κεράκια, είναι αήττητοι (4-0)!

Οι Καβαλίερς επιχείρησαν να προηγηθούν στο 4ο δωδεκάλεπτο, έχοντας νωρίτερα ένα σερί 9-0 (88-87), ωστόσο ένα τρίποντο του Αντετοκούνμπο «έσπασε» τον επιθετικό οίστρο, με τον Greek Freak να σημειώνει 8 πόντους στη σειρά για το 96-89 και ουσιαστικά να καθαρίζει το ματς.

O Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός ροτέισον για το ματς, ενώ για τους Καβαλίερς ο Τζάρετ Άλεν μέτρησε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και ο Λάουρι Μάρκανεν 20 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 56-50, 88-78, 112-104

Πηγή: gazzeta.gr