Basket League: Εχασε με 73-70 από το νεοφώτιστο Μεσολόγγι ο Αρης

Αρης

Με τρίποντο στο τέλος

Στην πρεμιέρα της Basketleague ο Αρης γνώρισε την ήττα από το νεοφώτιστο Μεσολόγγι με 73-70.

Ο Ντεβόντε Γκριν ήταν ο ήρωας για την ομάδα του Μεσολογγίου καθώς ευστόχησε έξω από τα 6.75 σε νεκρό χρόνο.

Ο Αρης είχε κάκιστη εικόνα, προσπάθησε να τον κρατήσει όρθιο ο Δημήτρης Φλιώνης αλλά δεν απέφυγε την 16η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του!

Μετά το ρεσιτάλ λαθών των δύο ομάδων στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά, ο Αρης έχτισε την επίθεσή του πάνω στο zonepress του αντιπάλου καθώς είχε σωστή αντίδραση και προηγήθηκε με 9-12 (6’) και 17-19 (10’) στο τέλος της περιόδου, αξιοποιώντας παράλληλα και τις επισκέψεις του στη γραμμή των βολών. Το Μεσολόγγι μάταια προσπάθησε να βρει λύσεις έξω από τα 6.75 και συνολικά στο πρώτο μέρος είχε 1/11 σουτ!

Οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 2-10 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου έχοντας την ίδια φιλοσοφία στην επίθεση, προηγήθηκαν με 19-29, αλλά ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων. Με κορυφαίους τους Αγραβάνη, Σαχπατζίδη και Μάθις, το Μεσολόγγι έκανε 14-0 σερί (33-29, 17’) καθώς εκμεταλλεύτηκε τα διαδοχικά άστοχα (μακρινά) σουτ του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικώς να έχουν το προβάδισμα (37-40) στο τέλος του ημιχρόνου παρά τα άσχημα ποσοστά τους σε δίποντα (42%) και τρίποντα (27%).

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα καλό δίλεπτο έδωσε τη δυνατότητα στον Αρη να ξεφύγει με 39-46 (23’) βρίσκοντας πόντους στο transition παιχνίδι, στη συνέχεια όμως παρουσίασε σημάδια κατάρρευσης. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ έχοντας ταχύτητα και αθλητικότητα. Έκαναν το δεύτερο μεγάλο σερί του αγώνα (10-0) και προηγήθηκαν με 49-48 μετά τα μισά της περιόδου για να φθάσουν στο +7 (56-49) στ τέλος αυτής.

Σε αντίθεση με τον Αρη, το Μεσολόγγι είχε ενέργεια και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (62-51, 32:30). Ο Δημήτρης Φλιώνης προσπάθησε να συμμαζέψει την κατάσταση για τον Άρη (66-59, 36:30) μάταια όμως έψαξε για συμπαραστάτη για την περαιτέρω μείωση της διαφοράς.

2’15’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το σκορ στο 68-61 υπήρξε δεύτερη διακοπή στον αγώνα λόγω πτώσης του ρεύματος (σ. σ. η πρώτη ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Μάριο Τσάλμερς ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» καταστρέφοντας διαδοχικές επιθέσεις της ομάδας του, αλλά ο Φλιώνης την κράτησε όρθια καθώς με διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 68-67, 22’’ πριν το τέλος. Ο Σούλερ διεκδίκησε τον τίτλο του μοιραίου καθώς υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη αλλά ο τελευταίος είχε 0/2 βολές. Και πάλι από την ίδια θέση, ο ίδιος παίκτης 2/2. Ο Φέργκιουσον υπέπεσε σε φάουλ στον Τσάλμερς σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε όλες (70-70) και οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση 14’’. Σε νεκρό χρόνο ο Ντεβόντ Γκριν ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και το Μεσολόγγι επικράτησε με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

Πηγή: gazzetta.gr