Basket League: Μεγάλος νικητής ο Αρης – Υπέταξε στην παράταση τον Ηρακλή

Αρης Ηρακλής

Το παιχνίδι διακόπηκε λόγω προβλήματος υγείας φιλάθλου του Αρη

Στην παράσταση, με αποφασιστικότητα και καθαρότερο μυαλό, ο Αρης επικράτησε σήμερα με 83-78 στην παράταση (κ.α.73-73), στο Αλεξάνδρειο, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα ματς που είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για αμφότερες τις ομάδες, διεκόπη στο 32’, για έξι λεπτά, λόγω προβλήματος υγείας που προέκυψε στην κερκίδα σε φίλαθλο και είχε τον τραυματισμό του Ράιαν Τέιλορ για τον Ηρακλή.

Ο Αμερικανός φόργουορντ άφησε το παρκέ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, διότι γύρισε ο αστράγαλος του αριστερού ποδιού του. Επέστρεψε για λίγο στην στα μισά της τρίτης περιόδου, αποχώρησε δύο λεπτά αργότερα και δεν μπήκε ξανά στο παρκέ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Κέλι, ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του με 29 πόντους (σ.σ. οι 17 επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο) και 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο. Ξεχώρισε, επίσης, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αρη, ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ (15π., 3 ασίστ).

Στο δίλεπτο του επιπλέον πενταλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν «αέρα» 9 πόντων (82-73), προβάδισμα με το οποίο «καθάρισαν», ουσιαστικά, με την κατάκτηση της νίκης.

Στο 44’ ο Ηρακλής πλησίασε στους 5 πόντους, με 83-78, μετά από τρίποντο του Ντάγκλας, η προσπάθειά του, όμως, έμεινε εκεί, με το σκορ να μην αλλάξει ως το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Μπακάλης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον 11 , Κάουαν 12 (1), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Λόκετ 2, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11, Κλόμπουτσαρ 15 (2), Κέλι 29, Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Γούλριτζ 10, Σταμάτης 3, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 11 (3), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (4), Παπαδάκης 11 (2), Λιντς 6