Basket League: Πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή ο ΠΑΟΚ

Ηρακλής ΠΑΟΚ

Μεγάλη νίκη για τους φιλοξενούμενους

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 84-73 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Μια σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ που περίσσιο πάθος πήρε τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Θραύση έκανε ο Λοβ

Με τον Ρότεν να κάνει σπουδαία δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο, πήρε και ένα προβάδισμα επτά πόντων (19-12 στο 8′), όμως ο Λοβ με έξι σερί πόντους κουβάλησε τον ΠΑΟΚ και μείωσε στον πόντο στο τέλος της περιόδου (19-18). Ο Αμερικανός έκανε θραύση στο σκοράρισμα στον ρόλο του έκτου παίκτη, έβαλε και βολές για το προσπέρασμα της ομάδας του (20-19) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Τολιόπουλος, Τζόουνς και Γιάνκοβιτς έπαιξαν καλό μπάσκετ για το 25-28 στο 14′ και για το 28-32 στο 15′, με τον πρώτο να κάνει σπουδαία εμφάνιση σε σκορ και δημιουργία. Η άμυνα του ΠΑΟΚ λειτούργησε εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο, ο Μάντζαρης έγραψε από την γραμμή των βολών το 32-39 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν πετάξει στα σκουπίδια έξι βολές, είχαν έναν πόντο στον αιφνιδιασμό και την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι στηρίζονταν στον Μάρβιν Τζόουνς που με 13 πόντους έκανε τη διαφορά.

Τελικά, μετά από μισάωρη καθυστέρηση, το β’ μέρος ξεκίνησε καθώς οι υπεράριθμοι οπαδοί αποχώρησαν από το Ιβανώφειο. Ο Ηρακλής έβαλε 13 πόντους σε τρία λεπτά για να περάσει μπροστά (45-44), με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει σε μια δύσκολη κατάσταση, αλλά να μην τρομάζει πραγματικά. Ο Φιλ Γκριν έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 51-56, άλλο ένα για το 54-59, Ρίβερς και Λι κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ασφαλείας, ο πρώτος έβαλε σουτ για το 58-70 στο 34′ και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Τολιόπουλος ήταν σε μεγάλη βραδιά, απόλαυσε το ματς, έβαλε κι άλλα σουτ για το 64-77 και ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Ιβανώφειο θριαμβευτής, σε μια βραδιά που κράτησε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε, αλλά πρόσφερε μία καλή μονομαχία.

Με καθυστέρηση το 2ο ημίχρονο

Καθυστέρησε η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Κι ενώ το πρώτο ημίχρονο διεξήχθη κανονικά στο Ιβανώφειο, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι διαιτητές ανέφεραν ότι οπαδοί του Ηρακλή εισήλθαν στο γήπεδο από αφύλακτη πόρτα με αποτέλεσμα να καταστούν υπεράριθμοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σκορδίλης 14 (6/8 δίποντα), Ρότεν 7 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χένρι 13 (2), Φίλλιος 3 (1), Ντολεζάι 2, Γουντς, Σταμάτης 9 (2), Γκάρετ 15 (6/11 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Άμπρααμς, Παπαδάκης 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Ντιλέο 2, Μάντζαρης 5 (5 ασίστ), Τζόουνς 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (2), Ρίβερς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Γκριν 7 (2), Λοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές), Καμπερίδης, Τολιόπουλος 14 (4)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 17/29 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/24 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/29 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 19/22 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη