Basket League: Σημαντική νίκη για τον Ηρακλή απέναντι στον Απόλλων Πατρών

Ηρακλής Προμηθέας

Η πρώτη μετά από 101 μέρες

Μια νίκη – οξυγόνο κατέκτησε στο σημερινό παιχνίδι της Basket League με τον Απόλλων Πάτρας ο Ηρακλής, σημειώνοντας το 89-95, αναπτερώνοντας τις ελπίδες για παραμονή στο πρωτάθλημα.

Σε ένα απίστευτο ντέρμπι στην πρωτεύουσα της Αχαϊας, ο Ηρακλής ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε, λυγίζοντας στην δεύτερη παράταση τον… πολύ σκληρό για να πεθάνει, Απόλλωνα. Οι Θεσσαλονικείς επιστρέφουν στην βάση τους με τη τέταρτη φετινή τους νίκη στην Basket League και την πρώτη τους μετά τον περασμένο Δεκέμβριο! Μια νίκη που προσφέρει βαθμολογικό «οξυγόνο» στον Γηραιό, ενώ αρκεί για να προβληματίσει τον Απόλλωνα, με τις δύο ομάδες πλέον να βρίσκονται σε οριακή απόσταση (4-13 ο Ηρακλής, 5-12 ο Απόλλωνας).

Άνθρωπος του ματς ο Τζαμάρ Έιμπραμς, ο οποίος ήταν καθοριστικός στην δεύτερη παράταση με δύο μεγάλα τρίποντα, όταν συμπαίκτες κι αντίπαλοι ήταν εμφανώς ταλαιπωρημένοι από τα 50 λεπτά αγώνα στο κλειστό της Περιβόλας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με επιθετικό μονόλογο και στο πρώτο τρίλεπτο ευτύχησε να προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων (2-14) χάρη στους Ρότεν, Γκάρετ, Γουντς και Έιμπραμς. Με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης, αυτοπεποίθηση αλλά και αποτελεσματικές άμυνες.

Οι γηπεδούχοι μετά το εσπευσμένο τάιμ άουτ του Νίκου Βετούλα έδειξαν να ξυπνούν, μειώνοντας σε 10-17 (7′) με αιχμή του δόρατος τον Τσαλμπούρη των δύο τριπόντων. Ο Ηρακλής όμως συνέχισε να σκοράρει από την περιφέρεια με τον Έιμπραμς κι έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας το +7 (15-22). Ο Απόλλωνας ισορρόπησε στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι (19-26, 12′), αλλά οι Κυανόλευκοι συνέχισαν να προστατεύουν το προβάδισμα των πρώτων λεπτών. Ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες έσφιξαν και πάνω που οι Πατρινοί πίεζαν, ο Ρότεν κρατούσε σε θέση οδηγού τον Γηραιό (25-30, 16′). Μάλιστα ο Γκάρετ με 3/4 βολές στα τελευταία 69” του α’ μέρους, έστελνε τον Γηραιό στα αποδυτήρια με ένα +6 (27-33) που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, έμοιαζε να είναι δίκαιο.

Στην επανάληψη, ο Τσαλμπούρης έφερε το ματς στο όριο (34-36, 22′), αλλά οι Γουντς κι Έιμπραμς συνέχισαν να προσφέρουν σταθερά λύσεις στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους (36-41, 24′). Τη σκυτάλη πήραν οι Γκάρετ και Ρότεν για το +8 των Κυανολεύκων (40-58), με τους γηπεδούχους πάντως να επιστρέφουν για τα καλά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλο, στην λήξη του δεκαλέπτου, όταν ο Δίπλαρος ροκάνισε στους τέσσερις την διαφορά (49-53, 30′), κρατώντας ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της καθοριστικής περιόδου.

6 λεπτά πριν το φινάλε, με επί μέρους σκορ 2-8 κι έναν εξαιρετικό Τόνι Ρότεν (17π.), οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι (51-61). Ο Ηρακλής συνέχισε να βγάζει πολύτιμες άμυνες κι όσο συνέβαινε αυτό κρατούσε τη τύχη του αγώνα στα χέρια του, για να λάβει τελικά απάντηση από τον Μήτρου-Λονγκ (55-61, 36′) που κράτησε ζωντανό τον Απόλλωνα.

Πηγή: gazzetta.gr