Εχασε στην Κωνσταντινούπολη ο Ηρακλής (66-86)

Αλλη μια ήττα γνώρισε ο Ηρακλής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε από τη Bahcesehir College με 86-66, στην “Ulker Sports Arena” της Κωνσταντινούπολης, στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στον πάγκο του κι έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα, χωρίς νίκη στην κανονική περίοδο του FIBA Europe Cup.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-9 στο 3΄ και με 4-11, ένα λεπτό αργότερα, με τον Lynch να δίνει λύσεις επιθετικά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-12, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 16-14. Η “κυανόλευκη” ομάδα ισοφάρισε σε 16-16 και ακολούθησε ένα σερί 6-0 της τουρκικής ομάδας, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-19.

Με τον Ηρακλή να δυσκολεύεται να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, η Bahcesehir άρχιζε να ξεφεύγει. Με σερί 6-0 βρέθηκε στο +9, 30-21 και για πρώτη φορά πήρε διψήφια διαφορά, στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με 36-25. Ο Smith με τρίποντο έκανε το 42-28, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 45-34.

Οι Τούρκοι έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά, χωρίς σκορ, αλλά ο Ημίθεος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες, που είχε να μειώσει περισσότερο από το 45-38. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να φτάσουν και πάλι τη διαφορά στους 14 πόντους, 52-38, ενώ στο τελευταίο λεπτό προηγήθηκαν και με 17, 62-45, με τον Woolridge να γράφει το 62-47, στο 30′.

Το παιχνίδι ξέφυγε από τον έλεγχο του ΗΡΑΚΛΗ στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, καθώς η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 72-47 και το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-45, 86-66

BAHCESEHIR COLLEGE (Erhan Ernak): Bentil 11(2), Jones 8(2), Hall 6, Baygul 18(3), Ozben, Ozdemir, Yuceoral, Smith 9(1), Savas 6, Solomon 12(1), Candan 5(1), Yilmaz 11(2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Woolridge 17(1), Σταμάτης 2, Σκορδίλης 8, Φίλλιος, Αγραβάνης 7(1), Daniels, Taylor 2, Πετανίδης, Κουζέλογλου 4, Douglas 14(2), Παπαδάκης, Lynch 12.