Εκπληκτικός ο Αρης, διέσυρε την ΑΕΚ (91-73)

Αρης ΑΕΚ

Ηταν σαρωτικός στην τέταρτη περίοδο

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Αρης, μετά την σπουδαία νίκη του επί της ΑΕΚ με 91-73 επί της ΑΕΚ για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εντυπωσιακή στην τέταρτη περίοδο, όπου πάτησε γκάζι και έριξε τον αντίπαλό του στο καναβάτσο.

Αν και δέχθηκε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Αρης βελτίωσε κατά πολύ την αμυντική διάθεση στο υπόλοιπο παιχνίδι. Επιθετικά πήρε λύσεις από τους Κάουαν, Νετζήπογλου και Τζούστον.

Από την στιγμή που πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατόρθωσε να κρατηθεί μπροστά και να έχει σταθερά μια διαφορά. Εκεί που έγινε το ξέσπασμα ήταν στο τέλος, όταν μάλιστα η διαφορά έφτασε και το +23 (85-62).

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Διαιτητές: Φούφης, Ζαχαρής, Μαλαμάς

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Κάουαν 21 (4), Καμάρας, Νετζήπογλου 16 (3), Χάνλαν 14 (2), Κώττας 6, Τζούστον 15 (1), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 5 (1), Φλιώνης 8 (1), Ράουτινς 18 (4), Μαυροειδής 8, Χάμερ 10, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (4), Καρλής, Κουζέλογλου