“Φιλική” ήττα του ΠΑΟΚ από την νεοφώτιστη Καρδίτσα (87-70)

ΠΑΟΚ

Οι Καρδιτσιώτες είχαν εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα σε φιλικό παιχνίδι από την νεοφώτιστη Καρδίτσα με 87-70 στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το επερχόμενο πρωτάθλημα της Basket League.

Οι Καρδιτσιώτες είχαν εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75 από το ξεκίνημα του αγώνα. Πετυχαίνοντας μάλιστα 8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν 34-17. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 35-26, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, έχοντας 11 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (με τον ΠΑΟΚ mateco να ευστοχεί μόνο δύο φορές από τα 6,75), διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 54-39.

Η προσπάθεια μείωσης της διαφοράς έφερε αρχικά το σκορ στο 57-45, αλλά στο 26΄η Καρδίτσα ξέφυγε και πάλι με 17 (65-48), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (72-56). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έπεσε στους 10 (75-65) στο 34΄, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευστοχούν από μακριά, φτάνοντας τα 18 τρίποντα και φυσιολογικά πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Boeheim 6 (2), Pridgett 6, Batemon 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Hunter 17 (5), Delaurier 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Gabrovsek 10 (2)

ΠΑΟΚ: Franke 10 (2), Darko-Kelly 11 (1), Riley 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Hands 3, Μαργαρίτης 5, Polley 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Renfro 8.

Πηγή: ΚΑΕ ΠΑΟΚ