Ηττα για τον Αρη σε επεισοδιακό αγώνα στο Αλεξάνδρειο (78-83)

Αρης Περιστέρι Basket League

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου μία ώρα αφού πρώτα εκκενώθηκε το γήπεδο

Την ήττα με 78-83 γνώρισε ο Αρης από το Περιστέρι για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Ενας αγώνας που στιγματίστηκε από τη διακοπή για περίπου μία ώρα, 7 λεπτά περίπου πριν το τέλος της αναμέτρησης, όταν η διαιτητής Τσαρούχα ζήτησε την εκκένωση του Αλεξανδρείου και αποχώρησε μαζί με τους άλλους δύο διαιτητές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν στάθηκε τυχερή στις λεπτομέρειες.

Κορυφαίος του ματς για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Ντένμον, που είχε 24 πόντους, πολλοί από τους οποίους έκριναν το αποτέλεσμα στα τελευταία δευτερόλεπτα. 17 πόντους πρόσθεσε ο Φρανσίσκο και άλλους 14 ο Χάμερ. Για τον Άρη, απίθανο ματς με 37 πόντους έκανε ο Νότε.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Αρης παρέμεινε στην 7η θέση με ρεκόρ 9-8, ενώ το Περιστέρι ανέβηκε στην 4η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόουλμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη).

* Φωτογραφία: Eurokinissi