Με σούπερ Αθηναίου η “γαλανόλευκη” με το… ενάμιση πόδι στο Ευρωμπάσκετ

Ευρωμπάσκετ

Κέρδισε με 84-78 τη Βουλγαρία

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών κέρδισε με 84-78 τη Βουλγαρία και πανηγύρισε την πρόκριση της στο Ευρωμπάσκετ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 71-71 και όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Σκουρτόπουλου κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία διατήρησαν ως το τέλος της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη “γαλανόλευκη” ο Γιάννης Αθηναίου.

Ο έμπειρος άσος με συνεχόμενα τρίποντα οδήγησε την ελληνική ομάδα στην αντεπίθεση, η οποία και στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ.

Στο… κυνήγι της Βουλγαρίας

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, αλλά ακολούθησε μία… κλασική ελληνική αντεπίθεση για να “σωθεί” το ματς. Ο Γιάννης Αθηναίου “πυροβόλησε” δις από το… σπίτι του κι ο Κατσίβελης έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 71-71.

Στον έξτρα χρόνο, η Εθνική μας Ομάδα σοβαρεύτηκε και με τους Μάντζαρη και Αθηναίου να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ “καθάρισε” τελικά το ματς και τη νίκη με 84-78, για την τρίτη νίκη στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-44, 71-71 (κ.α.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (.Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βουλγαρίας: 16/36 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 4/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/47 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 60 ριμπάουντ (40 αμυντικά – 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο τρίτο “παράθυρο” η Βουλγαρία θα παίξει με τη Λετονία (20/2) και με τη Βουλγαρία (22/2), ενώ η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Βοσνία (20/2) και τη Λετονία (22/2).