NBA: Μεγάλη ανατροπή για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο

antetokounmpo Αντετοκούνμπο κορονοϊός

Φινάλε – θρίλερ στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι

Επική ανατροπή σημείωσε η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που λίγο πριν την λήξη του αγώνα κόντρα στους Χιτ γύρισε το εις βάρος της αποτέλεσμα και πήρε στον πόντο την πολύτιμη νίκη μέσα στο σπίτι της.

Εκπληκτικό ματς, διεξήχθη στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι, όπου οι Μπακς επικράτησαν στον πόντο των Χιτ με 120-119 χάρη σε καλάθι του Τζρου Χόλιντεϊ στο 1.9″, πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη οι πρωταθλητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 38-25 και παραμένουν στην 4η θέση της Ανατολής ενώ το Μαϊάμι με ρεκόρ 41-22 βρίσκεται στην κορυφή της περιφέρειας.

Χαρακτηριστικό του αγώνα, είναι το γεγονός ότι επτά λεπτά πριν τη λήξη, τα «ελάφια» βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 14 πόντους (113-99) αλλά στη συνέχεια με επι μέρους σκορ 21-6 κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εξαιρετικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (8/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/11 βολές), 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Μεγάλες εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Κρις Μίντλετον (26 πόντοι, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τζρου Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ).

Για τους Χιτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάιλερ Χίροου με 30 πόντους (5/11 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής με τον Γκέιμπ Βίνσεντ να προσθέτει 21 πόντους και τον Μπαμ Αντεμπάγιο 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πολύ άστοχος ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ που είχε μόλις 6 πόντους (2/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 02:30, στο Σικάγο απέναντι στους Μπουλς που είναι δεύτεροι στην Ανατολική Περιφέρεια.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ