NBA: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε και έκανε την ανατροπή στο ματς με τους Σέλτικς

Δριμύτερος και ανανεωμένος επέστρεψε στα παρκέ του NBA, ο Έλληνας φόργουορντ των Μιλγουόκι Μπακς, Γιάννης Αντετοκούνμπο κάνοντας την ανατροπή στο παιχνίδι με τους Σέλτικς.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Οι Σέλτικς, οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, έμοιαζαν έτοιμοι να κάνουν τη ζημιά στους Μπακς, αλλά οι πρωταθλητές του NBA κατάφεραν να επιστρέψουν από το -18 και με μία επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος έφτασαν στη νίκη, με σκορ 117-113.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε νωθρά, ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και ισοπέδωσε τους Σέλτικς, οδηγώντας τους πρωταθλητές του NBA στη νίκη.

Ο κορυφαίος Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους (13/21 δίποντα, 10/15 βολές), 12 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ σε 30 λεπτά, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ έβγαλε και μερικές απίθανες άμυνες.

Ειδικότερα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκοψε στα τελευταία δευτερόλεπτα κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς, σβήνοντας κάθε ελπίδα των Σέλτικς για νίκη.

Στο 22-13 ανέβηκαν οι Μπακς, στο 16-17 έπεσαν οι Σέλτικς, οι οποίοι πήραν 25 πόντους από τον Τζέιλεν Μπράουν (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές), άλλους 25 από τον Τζέισον Τέιτουμ (3/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/8 βολές) και 19 από τον Μάρκους Σμαρτ που είχε και επτά ασίστ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:00) στο Ορλάντο με τους Μάτζικ, πριν οι δύο ομάδες τα ξαναπούν τα ξημερώματα της Παρασκευής (02:00) στο Μιλγουόκι

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Σέλτικς είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Ξέφυγαν νωρίς με 15 πόντους (16-31), διαφορά που κράτησαν και στο ημίχρονο (47-62).

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέβασε στροφές και παρέσυρε μαζί του όλη την ομάδα, βοηθώντας τους Μπακς να πλησιάσουν στους 4 πόντους (90-94) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο πρώην παίκτης των Μπακς, Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε μεγάλα σουτ για το 90-102 στο 38′. Οι Μπακς έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά (!) αλλά και πάλι κατάφεραν να αντιδράσουν, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (111-111), 1:26 πριν το φινάλε.

Ο Μάθιους έβγαλε το μεγάλο τρίποντο για το προσπέρασμα (114-113), ο Τζέιλεν Μπράουν αστόχησε κι ο Μίντλετον με βολές έκανε το 116-113 στα 17.8″. Στη συνέχεια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα απίθανο μπλοκ σε κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς και στο τέλος της βραδιάς πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη των Μπακς.

Πηγή: newsit.gr