ΝΒΑ: Οδυνηρός αποκλεισμός των Μπακς του Αντετοκούνμπο από τους Χιτ

Ο Ελληνας άσος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 38 πόντους

Στους Μαϊάμι Χιτ του εκπληκτικού Τζίμι Μπάτλερ… υποκλίθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετκούνμπο.

Τα «Ελάφια» ήθελαν πάση θυσία την εντός έδρας νίκη στο game 5, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε τα δυνατά του, αλλά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 128-126 στην παράταση, έκαναν το 4-1 μέσα στο «Fiserv Forum» και έστειλαν για διακοπές την ομάδα του «Greek freak».

Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο «κατέρρευσαν» στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο «Fiserv Forum» και το.. πλήρωσαν με αποκλεισμό σοκ, στον πρώτο γύρο των playoffs του ΝΒΑ.

Οι Μαϊάμι Χιτ επέστρεψαν από το -16 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, έστειλαν το ματς στην παράταση με δύσκολο καλάθι του Τζίμι Μπάτλερ και εκεί επικράτησαν 128-126 φτάνοντας στο 4-1 στη σειρά με τα «Ελάφια» και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα παίξουν με τους Νικς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κάνοντας double-double με 38 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής (12/22 δίποντα και 9/19 βολές), με τον εκπληκτικό Κρις Μίντλετον να είναι άξιος συμπαραστάτης με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, έχοντας 4/9 τρίποντα.

Ο συγκλονιστικός για ένα ακόμα ματς της σειράς, Τζίμι Μπάτλερ, είχε 42 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ (και έκανε και το 118-118 που έστειλε το ματς στην παράταση), ενώ 22 πόντους πρόσθεσε ο Γκέιμπ Βίνσεντ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο μέτρησε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-36, 69-63, 102-86, 118-118, 126-128