Σκληρή ήττα του Ηρακλή από τον Παναθηναϊκό στο «Ιβανώφειο»

Με 66-100 ηττήθηκε στο «Ιβανώφειο» ο Ηρακλής, από τον πρωτοπόρο, πλέον, Παναθηναϊκό.

Αν και ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 24-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, είδε τον αντίπαλό του να συνέρχεται και να παίρνει γρήγορα μπρος, με το ημίχρονο τελικά να τελειώνει 36-50.

Με τον Χεζόνια να τους οδηγεί, οι «πράσινοι» συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να διευρύνουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με διαφορά 25 πόντων (53-88).

Το τελικό 66-100 έστειλε τελικά τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, με αγώνα λιγότερο από το δεύτερο Λαύριο το οποίο έχει έναν πόντο λιγότερο (37-36).

Πρωταγωνιστές για τον Ηρακλή ήταν οι Χάνλαν και Εμπανκς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μάριο Χεζόνια για τον Παναθηναϊκό σημείωσε επίσης 17 πόντους, αγωνιζόμενος λιγότερο από 20′ λεπτά συνολικά.

Πηγή φωτογραφίας: Motionteam