Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Πρώτος αγώνας μετά από επτά μήνες

Επιτέλους επίσημος αγώνας για τον ΠΑΟΚ. Πέρασαν επτά μήνες από την τελευταία φορά που ο “Δικέφαλος” έδωσε παιχνίδι σε κάποια διοργάνωση.

Σήμερα το απόγευμα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λάρισας με 93-71 για την 2η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα, ειδικά στον τομέα της άμυνας και έτσι η Λάρισα προηγήθηκε με 15-22 στο 7΄, αλλά με την είσοδο του Βαγγέλη Μαργαρίτη στο παρκέ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 21-24 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Σταδιακά, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με ένα συνεχόμενους πόντους του Δημήτρη Κακλαμανάκη στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 8 πόντων (51-43).

Η Λάρισα θέλησε να μπει δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 52-50, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις οπότε με ένα επί μέρους σκορ 10-2, προηγήθηκε με 73-58 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους, καθώς ήταν πολύ καλός στον τομέα της άμυνας και έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τον Malcolm Griffin, με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμα με διαφορά 24 πόντων (90-66), παίρνοντας, τελικά, τη νίκη με 93-71.

Tα δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71.

ΠΑΟΚ: Beech 8 (2), Herndon 5, Love 8 (1), Griffin 15 (3), Μαργαρίτης 10, Παπασάβογλου, Κακλαμανάκης 15, Ιατρίδης 2, Γ. Καμπερίδης 7 (1), Παπαντωνίου 4, Turner 17 (3), Mitrou-Long 2

Λάρισα: Brown 10 (1), Goodwin 9, Webb III 23 (3), Rush 3 (1), Κώττας 3, Smith 12 (2), Καμάρας, Μ. Καμπερίδης 8 (1), Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 1