Συντριβή για τον ΠΑΟΚ στην Γαλλία από το Στρασβούργο (105-78)

ΠΑΟΚ

Για τα Play-Ins του Basketball Champions League

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ που ηττήθηκε με 105-78 στη Γαλλία από το Στρασβούργο που πήρε το προβάδισμα (1-0) στη σειρά των αγώνων για τα Play-Ins του Basketball Champions League. Η συνέχεια, την επόμενη Τετάρτη (12/1, στις 19:30) στη Θεσσαλονίκη.

Οι αριθμοί και τα ποσοστά του Στρασβούργου τα λένε σχεδόν όλα. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 5/7 τρίποντα και προηγήθηκαν 21-12, με τον κόουτς Λυκογιάννη να παίρνει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο ρυθμός δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 7 τρίποντα και τη διαφορά στους 13 (31-18), με την άμυνα του ΠΑΟΚ να μην μπορεί να περιορίσει τον ρυθμό του αγώνα και να μην βρίσκει λύσεις στα μακρινά σουτ των γηπεδούχων. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε στους 23 (57-34) με τη λήξη του ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να έχουν 9/15 τρίποντα και να υπερισχύουν του ΠΑΟΚ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24 πόντους (63-39 στο 22’24’’), απάντησε με ένα σερί 14-0 στα επόμενα τρία λεπτά και μείωσε τη διαφορά στους 10 (63-53 στο 25’28’’). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και πάλι στους 18 (77-59) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με κυριαρχία από τη Γαλλική ομάδα, η οποία πήρε και το προβάδισμα στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78.